licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Elocom®


Klasyfikacja terapeutyczna:
D07AC13 - Mometazon
Syntetycznie otrzymywany glikokortykosteroid, zaliczany do grupy kortykosteroidów o średnio silnym efekcie działania; działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwświądowo i(lub) immunosupresyjnie.

Nazwa Międzynarodowa:
Mometasone furoate
Firma:
Schering Plough
Nr świadectwa rejestracji:
R/2789, R/3161
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Elocom® maść 1 mg/g tuba 15 g Rx 15,13
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Elocom® maść 1 mg/g tuba 30 g Rx 25,45
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Elocom® płyn na skórę 1 mg/g 1 but. 20 ml Rx 19,95
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Preparat w postaci maści jest wskazany do stosowania miejscowego w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w reagujących na leczenie kortykosteroidami dermatozach, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Preparat w postaci płynu na skórę jest wskazany w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu owłosionej skóry głowy w reagujących na leczenie kortykosteroidami dermatozach, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Dawkowanie: Maść: cienką warstwę nanosić na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz/dobę. Stosowanie maści zaleca się w leczeniu zmian suchych, łuszczących się i spękanych. Płyn na skórę: raz/dobę nanosić kilka kropli płynu na chorobowo zmienione miejsca owłosionej skóry głowy. Delikatnie i dokładnie masować, aż do zniknięcia płynu. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania produktu u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować: w trądziku pospolitym, w trądziku różowatym, w zapaleniu skóry wokół ust, w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych (opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna) lub grzybiczych skóry, w przypadku odczynów poszczepiennych, w gruźlicy skóry, na kiłowe zmiany skórne, (dodatkowo maść w świądzie okolicy odbytu i narządów płciowych, w pieluszkowym zapaleniu skóry).

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności: Jeśli po zastosowaniu preparatu wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna, należy go natychmiast odstawić. Ze względu na to, że kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, należy unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię ciała, pod opatrunkami okluzyjnymi, długotrwałego leczenia preparatem, stosowania preparatu na skórę twarzy, w fałdach skórnych oraz u dzieci. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wywołanych ogólnoustrojowym działaniem kortykosteroidów zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga. Preparatu nie należy stosować na skórę przykrywaną pieluszką, ponieważ może ona działać jak opatrunek okluzyjny. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę preparatu zawierającego kortykosteroidy, pozwalającą na złagodzenie objawów choroby, zwłaszcza u dzieci. Przewlekłe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci dłużej niż przez 6 tyg. Należy unikać nagłego zaprzestania leczenia. Po nagłym odstawieniu preparatu zawierającego silnie działające kortykosteroidy może wystąpić efekt "z odbicia", objawiający się nasilonym zaczerwienieniem, pieczeniem i kłującym bólem. Można temu zapobiec poprzez stopniowe zmniejszanie dawki produktu i zwiększanie odstępu czasu pomiędzy kolejnymi podaniami preparatu. Jeśli wystąpi zakażenie, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Nie stosować do oczu i wokół oczu. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, otwartymi ranami i błonami śluzowymi. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Kortykosteroidy mogą zmieniać wygląd niektórych zmian chorobowych, co może utrudniać postawienie właściwej diagnozy. Ze względu na zawartość substancji pomocniczej glikolu propylenowego stearynianu, preparat może powodować podrażnienie skóry.

Interakcje: Brak danych.

Ciąża i laktacja: Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią. W czasie ciąży preparat można stosować wyłącznie wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa potencjalne ryzyko dla płodu. Jednakże, nie należy stosować preparatu na duże powierzchnie skóry ciała i przez dłuższy czas. Należy rozważyć, że mometazonu furoinian może przenikać przez barierę łożyska. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kortykosteroidy stosowane miejscowo mogą działać teratogennie. Kortykosteroidy przenikają do mleka matki. Należy rozważyć, czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać podawanie preparatu, biorąc pod uwagę znaczenie lecznicze preparatu dla matki i działania niepożądane u dzieci.

Działania niepożądane: Podczas stosowania preparatu rzadko lub bardzo rzadko występowały następujące miejscowe objawy niepożądane: uczucie mrowienia lub kłucia, zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, świąd, zmiany trądzikopodobne, zmiany zanikowe skóry. Podczas miejscowego stosowania innych kortykosteroidów niezbyt często obserwowano następujące objawy niepożądane w miejscu podania: podrażnienie, zapalenie skóry wokół ust, kontaktowe zapalenie skóry, zanik barwnika, nadmierne owłosienie, wtórne zakażenia, rozstępy, macerację skóry i potówki. Po stosowaniu preparatu na dużą powierzchnię skóry czy przez dłuższy czas, szczególnie w przypadku użycia opatrunków okluzyjnych, mometazonu furoinian wchłaniał się do krążenia ogólnego. Wszystkie działania niepożądane, jakie występują po podaniu kortykosteroidów w postaci o działaniu ogólnym, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy, mogą również wystąpić po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów. Dotyczy to szczególnie dzieci i niemowląt, u których mogą wystąpić dodatkowo zaburzenia wzrostu i rozwoju.

Przedawkowanie: Dotychczas nie opisano przypadku przedawkowania preparatu. Długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów może doprowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-kora nadnerczy i w konsekwencji do niewydolności nadnerczy. W przypadku przedawkowania należy rozpocząć ogólne leczenie objawowe oraz leczenie wspomagające i kontynuować je tak długo, jak będzie to konieczne. Ostre objawy przedawkowania kortykosteroidów są zwykle odwracalne. Jeśli to konieczne, należy wyrównać stężenie elektrolitów. W przypadku przewlekłego zatrucia zaleca się stopniowe odstawianie kortykosteroidu.

Działanie: Mometazonu furoinian (dawna nazwa pirośluzan mometazonu) jest silnie działającym kortykosteroidem. Mometazonu furoinian w maści oraz w płynie po zastosowaniu na skórę wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Mechanizm działania przeciwzapalnego miejscowo stosowanych kortykosteroidów nie jest w pełni poznany.

Skład: 1 g maści lub 1 g płynu na skórę zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow