licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Elosone®


Klasyfikacja terapeutyczna:
D07AC13 - Mometazon
Syntetycznie otrzymywany glikokortykosteroid, zaliczany do grupy kortykosteroidów o średnio silnym efekcie działania; działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwświądowo i(lub) immunosupresyjnie.

Nazwa Międzynarodowa:
Mometasone furoate
Firma:
Valeant
Nr świadectwa rejestracji:
9498
Ulotki dla pacjenta
elosone kliknij, aby zobaczyć ulotkę dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Elosone® krem 1 mg/g tuba 15 g Rx 11,40
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Elosone® krem 1 mg/g tuba 30 g Rx 22,50
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Preparat wskazany jest w łagodzeniu świądu i objawów zapalnych dermatoz reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Dawkowanie: Cienką warstwę kremu należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca na skórze raz/dobę. Leczenie kremem należy zakończyć po ustąpieniu objawów chorobowych. Jeżeli po 2 tyg. stosowania produktu nie następuje wyraźna poprawa, konieczne jest zweryfikowanie diagnozy. Nie ustalono bezpieczeństwa oraz skuteczności stosowania produktu dłużej niż przez 3 tyg. Dzieci: nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Dzieci w wieku poniżej 2 lat. Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (dermatitis perioralis). Świąd w okolicy odbytu lub narządów płciowych. W gruźlicy skóry oraz na kiłowe zmiany skórne. Nie stosować na skórę pod pieluchą, ponieważ pielucha może działać podobnie jak opatrunek okluzyjny; po szczepieniach ochronnych; w bakteryjnych, wirusowych (np. ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec) i grzybiczych (np. drożdżakami i dermatofitami) zakażeniach skóry.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności: Należy unikać stosowania produktu na duże powierzchnie skóry, długotrwałego stosowania, stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym, kontaktu produktu z błonami śluzowymi lub oczami oraz stosowania na uszkodzona skórę i na skórę twarzy. Miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą wchłaniać się do organizmu i powodować hamowanie czynność osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (HPA) oraz wystąpienie objawów zespołu Cushing'a. U pacjentów, u których konieczne jest stosowanie produktu na dużych powierzchniach skóry, należy systematycznie kontrolować czynność osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej. W przypadku zahamowania czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej, należy zastosować kortykosteroid o mniejszej sile działania. Powrót osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej do stanu równowagi następuje zazwyczaj po przerwaniu terapii kortykosteroidowej. Niekiedy jednak, mogą pojawić się objawy niewydolności kory nadnerczy, która wymaga ogólnoustrojowej suplementacji hormonalnej. U dzieci z powodu większego stosunku powierzchni skóry do masy ciała, istnieje większe ryzyko zahamowania czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej wywołanej ogólnoustrojowym działaniem miejscowo stosowanych kortykosteroidów niż u dorosłych. Jeżeli po zastosowaniu kremu wystąpi podrażnienie lub uczulenie, należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednią terapię. W przypadku wtórnego zakażenia skóry, należy zastosować odpowiedni lek przeciwgrzybiczy lub przeciwbakteryjny. Jeżeli w krótkim czasie nie wystąpi korzystna reakcja na to leczenie, podawanie produktu należy przerwać do czasu wyleczenia zakażenia. Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Ze względu na zawartość metylu parahydroksybenzoesanu i propylu parahydroksybenzoesanu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Interakcje: Podczas długotrwałego stosowania kokortykosteroidowych, zwłaszcza na dużych powierzchniach skóry lub pod opatrunkami okluzyjnymi, mogą wystąpić następujące interakcje: zaburzenie działania leków przeciwzakrzepowych; osłabienie działania hipoglikemizującego leków przeciwcukrzycowych; nasilenie działania glikozydów nasercowych; nasilenie hipokalemii wywołanej działaniem leków moczopędnych.

Ciąża i laktacja: Preparat można stosować w okresie ciąży wyłącznie wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. W badaniach laboratoryjnych na zwierzętach wykazano teratogenne działanie kortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym, podawanych w małych dawkach. Niektóre kortykosteroidy działały teratogennie u zwierząt także po stosowaniu miejscowym. Preparatu nie wolno stosować w okresie laktacji, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Kortykosteroidy stosowane ogólnoustrojowo przenikają do mleka matki i dlatego mogą hamować wzrost i ogólny rozwój dziecka, zaburzać syntezę kortykosteroidów w organizmie dziecka lub wywoływać inne działania niepożądane. Nie wiadomo czy zewnętrznie stosowane kortykosteroidy przenikają do mleka matki w ilościach wywołujących działanie ogólnoustrojowe.

Działania niepożądane: Podczas stosowania leku rzadko lub bardzo rzadko mogą wystąpić następujące miejscowe objawy niepożądane: uczucie mrowienia lub kłucia, zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, świąd, kontaktowe zapalenie skóry, zanik barwnika, nadmierne owłosienie, wtórne zakażenia, rozstępy, zmiany trądzikopodobne, zmiany zanikowe skóry. Podczas miejscowego stosowania innych kortykosteroidów niezbyt często obserwowano następujące objawy niepożądane w miejscu podania: podrażnienie, nadmierne owłosienie, zapalenie skóry wokół ust, macerację skóry i potówki. Objawy te mogą również wystąpić po zastosowaniu produktu. Po stosowaniu produktu na dużą powierzchnię skóry lub przez dłuższy czas, furoinian mometazonu może wchłaniać się do krążenia ogólnego. Ponadto mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy. Dotyczy to szczególnie dzieci, u których mogą wystąpić dodatkowo zaburzenia wzrostu i rozwoju. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga.

Przedawkowanie: Preparat może się wchłaniać do organizmu w ilościach wystarczających do wywołania ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów. Po długotrwałym stosowaniu produktu lub stosowaniu go na dużą powierzchnię skóry, mogą pojawić się objawy przedawkowania w postaci np. obrzęków, nadciśnienia, hiperglikemii, cukromoczu, zmniejszenia odporności, a w ciężkich przypadkach choroby Cushinga. Długotrwałe stosowanie produktu może doprowadzić do zahamowania osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej.

Działanie: Furoinian mometazonu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i zwężające naczynia krwionośne. Mechanizm działania przeciwzapalnego kortykosteroidów nie jest znany. Przypuszcza się, że polega on na indukowaniu syntezy lipokortyn - białek, które działają hamująco na aktywność fosfolipazy A2. Uważa się, że białka te kontrolują biosyntezę takich mediatorów stanu zapalnego, jak leukotrieny i prostaglandyny na skutek hamowania uwalniania ich najważniejszego prekursora - kwasu arachidonowego. Inna teoria mówi, że przeciwzapalne działanie kortykosteroidów jest wynikiem hamowania transkrypcji wielu cytokin o potwierdzonym wpływie na powstawanie reakcji zapalnej.

Skład: 1 g kremu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow