licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Atimos


Klasyfikacja terapeutyczna:
R03AC13 - Formoterol
Lek przeznaczony do stosowania wziewnego celem zapobiegania skurczowi oskrzeli u chorych na astmę i przewlekła obturacyjną chorobę płuc.

Nazwa Międzynarodowa:
Formoterol
Firma:
Chiesi Poland
Nr świadectwa rejestracji:
12407
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Atimos aerozol wziewny [roztwór] 12 µg/dawkę 1 poj. 120 dawek Rx 120,20
R (1) 6,40
(1) Astma, Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Długotrwałe leczenie objawowe umiarkowanej lub ciężkiej przewlekłej astmy oskrzelowej u pacjentów wymagających regularnego leczenia rozszerzającego oskrzela w skojarzeniu z długotrwałym leczeniem przeciwzapalnym (glikokortykosteroidami wziewnymi i/lub doustnymi). Leczenie glikokortykosteroidami powinno być kontynuowane. Preparat jest wskazany w łagodzeniu objawów zwężenia oskrzeli u pacjentów z przewlekłą obturacyjną choroba płuc (POChP).

Dawkowanie: Dawkowanie zależy od rodzaju i stopnia ciężkości choroby. Astma. Dorośli i młodzież w wieku ł12 lat. Zazwyczaj jedno rozpylenie rano i wieczorem (24 µg/dobę formoterolu fumaranu dwuwodnego). W ciężkich przypadkach maks. 2 rozpylenia rano i wieczorem (48 µg/dobę formoterolu fumaranu dwuwodnego). Maks. dawka dobowa to 4 rozpylenia (48 µg formoterolu fumaranu dwuwodnego). Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Dorośli (w wieku ł18 lat). Zazwyczaj stosowana dawka to jedno rozpylenie 2x/dobę (jedno rano i jedno wieczorem, 24 µg/dobę formoterolu fumaranu dwuwodnego). W przypadku wskazania do regularnego stosowania, nie należy przekraczać dawki wynoszącej 2 rozpylenia/dobę. W razie konieczności, w celu złagodzenia objawów choroby, można przyjąć dodatkowe dawki leku (rozpylenia) oprócz dawek przepisanych do regularnego stosowania, tak by maks. całkowita dawka dobowa wynosiła 4 rozpylenia (regularne plus dodatkowe). Nie należy stosować więcej niż 2 rozpylenia w tym samym czasie. Pacjenci nie powinni używać inhalatora dłużej niż przez 3 m-ące od daty wydania przez farmaceutę. Mimo, że produkt charakteryzuje się szybkim początkiem działania, w leczeniu podtrzymującym, należy stosować długo działające wziewne leki rozszerzające oskrzela. Produkt nie jest przeznaczony do łagodzenia ostrych napadów astmy. W razie wystąpienia ostrego napadu duszności, należy zastosować szybko działającego agonistę receptora b2. Należy doradzić pacjentom, by po rozpoczęciu leczenia preparatem nie przerywali, ani nie zmieniali dotychczasowego leczenia steroidami. Jeśli objawy choroby nadal utrzymują się lub nasilają się, lub jeśli zalecana dawka preparatu nie zapewni odpowiedniego kontrolowania objawów choroby (skutecznego jej złagodzenia), świadczy to zazwyczaj o zaostrzeniu choroby podstawowej. Brak teoretycznych podstaw wskazujących na konieczność dostosowania dawki preparatu u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby, jednak nie ma danych klinicznych dotyczących stosowania leku w tej grupie pacjentów.

Uwagi: W celu zapewnienia właściwego zastosowania leku, lekarz lub inny wykwalifikowany pracownik opieki medycznej powinni pokazać pacjentowi jak posługiwać się inhalatorem. Przed pierwszym użyciem inhalatora, lub jeśli inhalator nie był używany przez 3 dni lub dłużej, należy wykonać jedno rozpylenie w powietrze w celu upewnienia się, czy urządzenie działa prawidłowo. Jeśli to możliwe, podczas inhalacji pacjenci powinni stać lub siedzieć w pozycji wyprostowanej. 1. Zdjąć wieczko ochronne z ustnika. 2. Wykonać głęboki wydech. 3. Trzymać pojemnik w pozycji pionowej, trzonem skierowanym do góry i następnie umieścić ustnik mocno między wargami. 4. Wykonać głęboki wdech przez usta, jednocześnie naciskając denko inhalatora w celu uwolnienia leku. 5. Wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe bez wysiłku, a następnie wyjąć inhalator z ust. Jeśli planowane jest przyjęcie kolejnej dawki leku, inhalator należy trzymać nadal w pozycji pionowej i odczekać około pół minuty, a następnie powtórzyć czynności opisane w punktach 2-5. Po użyciu należy nałożyć wieczko ochronne. UWAGA: czynności opisanych w punktach 2-4 nie należy wykonywać zbyt szybko. W przypadku pojawienia się "mgiełki" nad górnym otworem ustnika lub z boku jamy ustnej, należy powtórzyć wszystkie czynności zaczynając od punktu 2. Pacjentom ze słabym chwytem może być łatwiej trzymać inhalator w obu dłoniach. Należy wtedy oba palce wskazujące umieścić na denku pojemnika z lekiem, a kciuk poniżej ustnika. Pacjentom, którzy mają trudności w koordynacji wdechu z rozpyleniem leku zazwyczaj zaleca się użycie inhalatora z komorą inhalacyjną (spejser), jednak brak jest danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu ze spejserami.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow