licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma posta─ç nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis lek├│w baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dost─Öpne na recept─Ö, w tym:
   leki pe┼énop┼éatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dost─Öpne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwo┼Ťci
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Nurofen® Ultima


Klasyfikacja terapeutyczna:
M01AE51 - Ibuprofen w po┼é─ůczeniach
Ibuprofen - niesteroidowy lek o dzia┼éaniu przeciwzapalnym, przeciwb├│lowym i przeciwgor─ůczkowym; stosowany w reumatoidalnym zapaleniu staw├│w, chorobie zwyrodnieniowej staw├│w i kr─Ögos┼éupa oraz innych chorobach reumatycznych, w leczeniu zmian pourazowych, przeci─ů┼╝eniowych i zapalnych ┼Ťci─Ögien, wi─Özade┼é, mi─Ö┼Ťni, torebek stawowych, w innych stanach b├│lowych (m.in. b├│le g┼éowy, z─Öb├│w, miesi─ůczkowe) oraz w gor─ůczce.

Nazwa Mi─Ödzynarodowa:
Ibuprofen, Paracetamol
Firma:
Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Nr ┼Ťwiadectwa rejestracji:
17559
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotk─Ö



Nazwa handlowa Posta─ç Dawka Opak. Status Cena
Nurofen® Ultima tabl. powl. 200 mg+ 500 mg 12 szt. OTC 9,07
Zam├│w przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Nurofen® Ultima tabl. powl. 200 mg+ 500 mg 24 szt. OTC 15,34
Zam├│w przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Produkt leczniczy stosowany jest w dora┼║nym leczeniu ┼éagodnego do umiarkowanego b├│lu zwi─ůzanego z migren─ů, b├│lu g┼éowy, b├│lu plec├│w, b├│l├│w menstruacyjnych, b├│lu z─Öba, b├│l├│w reumatycznych, b├│lu mi─Ö┼Ťni, b├│lu zwi─ůzanego z ┼éagodnymi postaciami zapalenia staw├│w, przezi─Öbieniem oraz gryp─ů, b├│lu gard┼éa lub gor─ůczki. Produkt leczniczy jest szczeg├│lnie odpowiedni do leczenia b├│lu wymagaj─ůcego silniejszych ┼Ťrodk├│w przeciwb├│lowych ni┼╝ ibuprofen lub paracetamol stosowanych oddzielnie.

Dawkowanie: Nale┼╝y zastosowa─ç najmniejsz─ů skuteczn─ů dawk─Ö w najkr├│tszym czasie koniecznym do z┼éagodzenia objaw├│w. Pacjent powinien skontaktowa─ç si─Ö z lekarzem je┼Ťli objawy utrzymuj─ů si─Ö lub nasilaj─ů si─Ö lub gdy konieczne jest stosowanie leku przez okres d┼éu┼╝szy ni┼╝ 3 dni. Doro┼Ťli: 1 tabl. do 3x/dob─Ö popijana wod─ů. Nale┼╝y zachowa─ç co najmniej 6 h przerw─Ö mi─Ödzy kolejnymi dawkami. Je┼Ťli po przyj─Öciu 1 tabl. objawy nie ust─Öpuj─ů mo┼╝na przyj─ů─ç maks. 2 tabl. do 3x/dob─Ö. Nale┼╝y zachowa─ç co najmniej 6 h przerw─Ö mi─Ödzy kolejnymi dawkami. Nie nale┼╝y przyjmowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 6 tabl. (3000 mg paracetamolu, 1200 mg ibuprofenu) w ci─ůgu 24 h. Osoby w podesz┼éym wieku: nie jest wymagane dostosowanie dawki. U os├│b w podesz┼éym wieku cz─Ö┼Ťciej wyst─Öpuj─ů dzia┼éania niepo┼╝─ůdane. Je┼Ťli istnieje konieczno┼Ť─ç podania leku z grupy NLPZ, nale┼╝y zastosowa─ç najmniejsz─ů skuteczn─ů dawk─Ö w najkr├│tszym czasie koniecznym do z┼éagodzenia objaw├│w. W trakcie leczenia lekami z grupy NLPZ nale┼╝y regularnie monitorowa─ç stan pacjenta ze wzgl─Ödu na mo┼╝liwo┼Ť─ç wyst─ůpienia krwawie┼ä z przewodu pokarmowego. Nie stosowa─ç u dzieci poni┼╝ej 18 lat.

Uwagi: W celu zmniejszenia ryzyka wyst─ůpienia dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych produkt leczniczy nale┼╝y przyjmowa─ç w trakcie posi┼éku.

Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany: u pacjent├│w ze stwierdzon─ů nadwra┼╝liwo┼Ťci─ů na ibuprofen, paracetamol lub na kt├│r─ůkolwiek substancj─Ö pomocnicz─ů; u pacjent├│w z reakacjami nadwra┼╝liwo┼Ťci w wywiadzie (np. skurcz oskrzeli, obrz─Ök naczynioruchowy, astma, zapalenie b┼éony ┼Ťluzowej nosa lub pokrzywka) zwi─ůzanymi z przyj─Öciem ASA lub innych NLPZ; u pacjent├│w, z czynnym lub w wywiadzie owrzodzeniem, perforacj─ů lub krwawieniem z przewodu pokarmowego w┼é─ůczaj─ůc w to przypadki zwi─ůzane z przyj─Öciem lek├│w z grupy NLPZ; u pacjent├│w z zaburzeniami krzepni─Öcia; u pacjent├│w z ci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby, ci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů nerek lub ci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů serca; w przypadku jednoczesnego stosowania z innymi lekami z grupy NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami COX2 oraz ASA w dawkach wi─Ökszych ni┼╝ 75 mg/dob─Ö - zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych; w przypadku jednoczesnego stosowania innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol - zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych; w ostatnim trymestrze ci─ů┼╝y w zwi─ůzku z ryzykiem przedwczesnego zamkni─Öcia przewodu t─Ötniczego p┼éodu i wyst─ůpienia nadci┼Ťnienia p┼éucnego.

Ostrze┼╝enia specjalne / ┼Ürodki ostro┼╝no┼Ťci: Ryzyko zwi─ůzane z przedawkowaniem paracetamolu jest wi─Öksze u pacjent├│w z alkoholow─ů niewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby bez objaw├│w marsko┼Ťci. W przypadku przedawkowania nale┼╝y natychmiast skontaktowa─ç si─Ö z lekarzem nawet, je┼Ťli pacjent czuje si─Ö dobrze, poniewa┼╝ istnieje ryzyko wyst─ůpienia op├│┼║nionego powa┼╝nego uszkodzenia w─ůtroby. W celu zmniejszenia ryzyka wyst─ůpienia dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych nale┼╝y zastosowa─ç najmniejsz─ů skuteczn─ů dawk─Ö w najkr├│tszym czasie koniecznym do zwalczenia objaw├│w oraz przyjmowa─ç produkt leczniczy w trakcie jedzenia. U os├│b w podesz┼éym wieku, po zastosowaniu lek├│w z grupy NLPZ, cz─Ö┼Ťciej wyst─Öpuj─ů dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, szczeg├│lnie krwawienia i perforacje przewodu pokarmowego, kt├│re mog─ů zako┼äczy─ç si─Ö zgonem. Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç w przypadku pacjent├│w, u kt├│rych wyst─Öpuj─ů: zaburzenia oddychania (u pacjent├│w z czynn─ů lub w wywiadzie astm─ů oskrzelow─ů odnotowano przypadki nag┼éego skurczu oskrzeli po podaniu lek├│w z grupy NLPZ); zaburzenia serca, nerek i w─ůtroby (podanie lek├│w z grupy NLPZ mo┼╝e prowadzi─ç do zale┼╝nego od dawki hamowania syntezy prostaglandyn oraz przyspiesza─ç wyst─ůpienie zaburze┼ä czynno┼Ťci nerek. Ryzyko wyst─ůpienia powy┼╝szych reakcji jest najwi─Öksze u pacjent├│w z zaburzeniami czynno┼Ťci nerek, serca, w─ůtroby, u os├│b przyjmuj─ůcych leki moczop─Ödne oraz u os├│b w podesz┼éym wieku. U tych pacjent├│w nale┼╝y monitorowa─ç czynno┼Ť─ç nerek.). Pacjent├│w z nadci┼Ťnieniem t─Ötniczym w wywiadzie lub ┼éagodn─ů do umiarkowanej zastoinow─ů niewydolno┼Ťci─ů serca, tak jak z zatrzymaniem p┼éyn├│w i z obrz─Ökami, nale┼╝y odpowiednio kontrolowa─ç i wydawa─ç w┼éa┼Ťciwe zalecenia. Zatrzymanie p┼éyn├│w i obrz─Ök├│w by┼éy zg┼éaszane w zwi─ůzku z leczeniem NLPZ. Z bada┼ä klinicznych i epidemiologicznych wynika, ┼╝e przyjmowanie ibuprofenu, szczeg├│lnie w du┼╝ych dawkach (2400 mg/dob─Ö) przez d┼éugi okres czasu mo┼╝e by─ç zwi─ůzane z niewielkim zwi─Ökszeniem ryzyka zator├│w t─Ötnic (np. zawa┼é serca lub udar). Generalnie, badania epidemiologiczne nie wskazuj─ů, ┼╝e przyjmowanie ma┼éych dawek ibuprofenu (np. <1200 mg/dob─Ö) jest zwi─ůzane ze zwi─Ökszeniem ryzyka zawa┼éu serca. Pacjenci z niekontrolowanym nadci┼Ťnieniem t─Ötniczym, zastoinow─ů niewydolno┼Ťci─ů serca, chorob─ů niedokrwienn─ů serca, chorob─ů t─Ötnic obwodowych i/lub chorob─ů naczyniow─ů m├│zgu powinni by─ç leczeni ibuprofenem bardzo rozwa┼╝nie. Podobn─ů rozwag─Ö nale┼╝y zachowa─ç przed rozpocz─Öciem d┼éugotrwa┼éego leczenia pacjent├│w z czynnikami ryzyka chor├│b uk┼éadu kr─ů┼╝enia (np. nadci┼Ťnienie t─Ötnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu). Krwawienie, owrzodzenie lub perforacja przewodu pokarmowego mog─ůce zako┼äczy─ç si─Ö zgonem opisywano po zastosowaniu wszystkich lek├│w z grupy NLPZ w ka┼╝dym momencie leczenia, z lub bez objaw├│w ostrzegawczych lub z ci─Ö┼╝kimi zdarzeniami dotycz─ůcymi przewodu pokarmowego w wywiadzie. Ryzyko wyst─ůpienia krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego zwi─Öksza si─Ö wraz ze zwi─Ökszeniem dawki leku z grupy NLPZ, u pacjent├│w z chorob─ů wrzodow─ů w wywiadzie, szczeg├│lnie je┼Ťli by┼éo ono powik┼éane krwotokiem lub perforacj─ů oraz u os├│b w podesz┼éym wieku. U pacjent├│w tych leczenie nale┼╝y rozpocz─ů─ç od najmniejszej mo┼╝liwej dawki. U tych pacjent├│w oraz u pacjent├│w wymagaj─ůcych jednoczesnego leczenia ma┼éymi dawkami ASA lub innymi lekami zwi─Ökszaj─ůcymi ryzyko dotycz─ůce uk┼éadu pokarmowego nale┼╝y rozwa┼╝y─ç leczenie skojarzone z lekami os┼éonowymi (np. mizoprostolem lub inhibitorami pompy protonowej). Pacjentom, u kt├│rych wyst─ůpi┼éo dzia┼éanie toksyczne w obr─Öbie przewodu pokarmowego w wywiadzie, zw┼éaszcza osobom w podesz┼éym wieku, zaleca si─Ö zg┼éaszanie wszelkich niepokoj─ůcych objaw├│w brzusznych (szczeg├│lnie krwawienia z przewodu pokarmowego), szczeg├│lnie w pocz─ůtkowych etapach leczenia. Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç u pacjent├│w przyjmuj─ůcych jednocze┼Ťnie produkty lecznicze, kt├│re mog─ů zwi─Öksza─ç ryzyko wyst─ůpienia owrzodzenia lub krwawienia, takie jak doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe takie jak warfaryna, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny lub leki antyagregacyjne takie jak ASA. U pacjent├│w przyjmuj─ůcych ibuprofen, u kt├│rych wyst─ůpi┼éo krwawienie z przewodu pokarmowego lub owrzodzenie, nale┼╝y zaprzesta─ç leczenia. Leki z grupy NLPZ nale┼╝y stosowa─ç ostro┼╝nie u pacjent├│w z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziej─ůce zapalenie jelita grubego, choroba Crohna), poniewa┼╝ stany te mog─ů ulec zaostrzeniu. U pacjent├│w z toczniem rumieniowatym uk┼éadowym (SLE) lub mieszanymi chorobami tkanki ┼é─ůcznej istnieje zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia ja┼éowego zapalenia opon m├│zgowych. Bardzo rzadko po zastosowaniu NLPZ opisywano ci─Ö┼╝kie, niekiedy zako┼äczone zgonem, reakcje sk├│rne, w tym z┼éuszczaj─ůce zapalenie sk├│ry, zesp├│┼é Stevens-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie si─Ö nask├│rka. Najwi─Öksze ryzyko wyst─ůpienia tych reakcji u pacjent├│w obserwuje si─Ö we wczesnym etapie terapii. W wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w pocz─ůtek wyst─ůpienia reakcji nast─Öpowa┼é w ci─ůgu pierwszego miesi─ůca leczenia. Nale┼╝y przerwa─ç podawanie tego produktu leczniczego po wyst─ůpieniu pierwszych objaw├│w wysypki sk├│rnej, zmian na b┼éonach ┼Ťluzowych lub innych objaw├│w nadwra┼╝liwo┼Ťci. Stosowanie tego produktu leczniczego mo┼╝e zaburza─ç p┼éodno┼Ť─ç u kobiet, w zwi─ůzku z tym nie zaleca si─Ö go u kobiet planuj─ůcych zaj┼Ťcie w ci─ů┼╝─Ö. U kobiet maj─ůcych problem z zaj┼Ťciem w ci─ů┼╝─Ö lub kobiet przechodz─ůcych badania p┼éodno┼Ťci nale┼╝y rozwa┼╝y─ç odstawienie leku. Po zastosowaniu lek├│w z grupy NLZP mo┼╝liwe jest wyst─ůpienie takich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych jak zawroty g┼éowy, senno┼Ť─ç, zm─Öczenie oraz zaburzenia widzenia. Je┼Ťli powy┼╝sze objawy wyst─ůpi─ů u pacjenta nie nale┼╝y prowadzi─ç pojazd├│w ani obs┼éugiwa─ç maszyn.

Interakcje: Ten produkt leczniczy jest przeciwwskazany do stosowania jednocze┼Ťnie z innymi lekami zawieraj─ůcymi paracetamol - zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych. Ten produkt leczniczy jest przeciwwskazany do jednoczesnego stosowania z: ASA, chyba ┼╝e ASA podawany jest w ma┼éych dawkach (nie wi─Öcej ni┼╝ 75 mg/dob─Ö) na zlecenie lekarza, poniewa┼╝ zwi─Öksza si─Ö ryzyko dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych; innymi lekami z grupy NLPZ w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy (COX2), bo zwi─Öksza si─Ö ryzyko dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych. Ten produkt leczniczy powinien by─ç stosowany z ostro┼╝no┼Ťci─ů gdy jednocze┼Ťnie stosowane s─ů: chloramfenikol: zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia chloramfenikolu w osoczu; cholestyramina: cholestyramina zmniejsza szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu. W zwi─ůzku z tym, je┼Ťli konieczne jest maksymalne zniesienie b├│lu nie nale┼╝y przyjmowa─ç cholestyraminy w ci─ůgu 1 h od przyj─Öcia produktu leczniczego. Metoklopramid i domperydon: metoklopramid i domperydon zwi─Ökszaj─ů szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu. Jednak┼╝e nie trzeba unika─ç jednoczesnego zastosowania tych lek├│w. Warfaryna: po d┼éugotrwa┼éym, regularnym przyjmowaniu paracetamol mo┼╝e zwi─Öksza─ç dzia┼éanie przeciwzakrzepowe warfaryny i innych lek├│w z grupy kumaryn, co mo┼╝e prowadzi─ç do zwi─Ökszonego ryzyka krwawie┼ä; dawki przyjmowanie sporadycznie nie maj─ů na to istotnego wp┼éywu. Ten produkt leczniczy nale┼╝y stosowa─ç z ostro┼╝no┼Ťci─ů gdy jednocze┼Ťnie stosowane s─ů: leki przeciwzakrzepowe: leki z grupy NLPZ mog─ů zwi─Öksza─ç dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych, np. warfaryny; leki przeciwnadci┼Ťnieniowe: leki z grupy NLPZ mog─ů zmniejsza─ç dzia┼éanie tych lek├│w; leki przeciwp┼éytkowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI): zwi─Ökszone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego; ASA: dane do┼Ťwiadczalne wskazuj─ů, ┼╝e ibuprofen mo┼╝e hamowa─ç wp┼éyw ma┼éych dawek ASA na agregacj─Ö p┼éytek krwi, gdy obydwa leki s─ů podawane jednocze┼Ťnie. Jednak w zwi─ůzku z ograniczon─ů liczb─ů danych i brakiem pewno┼Ťci co do ekstrapolacji danych ex vivo w odniesieniu do sytuacji klinicznej, nie mo┼╝na wyci─ůgn─ů─ç wniosk├│w dotycz─ůcych regularnego stosowania ibuprofenu oraz uwa┼╝a si─Ö, ┼╝e dora┼║ne stosowanie ibuprofenu nie wywiera dzia┼éania maj─ůcego znaczenie kliniczne; glikozydy nasercowe: leki z grupy NLPZ mog─ů zwi─Öksza─ç ryzyko niewydolno┼Ťci serca, zmniejsza─ç warto┼Ť─ç wsp├│┼éczynnika GFR oraz zwi─Öksza─ç st─Ö┼╝enie glikozyd├│w w osoczu; cyklosporyna: zwi─Ökszone ryzyko dzia┼éania nefrotoksycznego; kortykosteroidy: zwi─Ökszone ryzyko owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego; diuretyki: os┼éabienie dzia┼éania diuretyk├│w. Diuretyki mog─ů zwi─Öksza─ç ryzyko dzia┼éania nefrotoksycznego lek├│w ze strony NLPZ; lit: zmniejszone wydalanie litu; metotreksat: zmniejszone wydalanie metotreksatu; mifepryston: nie nale┼╝y stosowa─ç lek├│w z grupy NLPZ przez 8-12 dni po podaniu mifeprystonu, gdy┼╝ dzia┼éanie mifeprystonu mo┼╝e ulec zmniejszeniu; antybiotyki z grupy chinolon├│w: dane uzyskane w badaniach na zwierz─Ötach wskazuj─ů, ┼╝e leki z grupy NLPZ mog─ů zwi─Öksza─ç ryzyko wyst─ůpienia drgawek zwi─ůzanych ze stosowaniem antybiotyk├│w z grupy chinolon├│w. Pacjenci przyjmuj─ůcy NLPZ i chinolony mog─ů by─ç nara┼╝eni na zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia drgawek; takrolimus: prawdopodobnie zwi─Ökszone ryzyko dzia┼éania nefrotoksycznego w przypadku jednoczesnego stosowania lek├│w z grupy NLPZ i takrolimusu; zydowudyna: zwi─Ökszone ryzyko toksyczno┼Ťci hematologicznej w przypadku jednoczesnego podania zydowudyny i lek├│w z grupy NLPZ. Istniej─ů dane dotycz─ůce zwi─Ökszonego ryzyka krwawienia do stawu i powstawania krwiak├│w u chorych z HIV (+) z hemofili─ů leczonych jednocze┼Ťnie zydowudyna i ibuprofenem.

Ci─ů┼╝a i laktacja: Brak danych dotycz─ůcych stosowania tego produktu leczniczego u kobiet w okresie ci─ů┼╝y. W oparciu o dane dotycz─ůce stosowania lek├│w z grupy NLPZ u ludzi odnotowywane by┼éy wady wrodzone, jednak┼╝e cz─Östo┼Ť─ç ich wyst─Öpowania by┼éa niedu┼╝a oraz nie wyst─Öpowa┼éy one wed┼éug okre┼Ťlonego wzorca. W oparciu o dane dotycz─ůce dzia┼éania lek├│w z grupy NLPZ na rozw├│j uk┼éadu sercowo-naczyniowego p┼éodu (ryzyko przedwczesnego zamkni─Öcia przewodu t─Ötniczego), produkt leczniczy jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ci─ů┼╝y. Produkt leczniczy mo┼╝e op├│┼║nia─ç akcj─Ö porodow─ů oraz wyd┼éu┼╝a─ç czas jej trwania oraz zwi─Öksza─ç ryzyko krwawienia zar├│wno u matki, jak i u dziecka. Nie nale┼╝y stosowa─ç lek├│w z grupy NLPZ w I i II trymestrze ci─ů┼╝y oraz w trakcie porodu, chyba ┼╝e potencjalna korzy┼Ť─ç dla matki przewy┼╝sza potencjalne ryzyko dla p┼éodu. Dane epidemiologiczne na kobietach w ci─ů┼╝y nie wykaza┼éy szkodliwego wp┼éywu paracetamolu stosowanego w zalecanych dawkach. W zwi─ůzku z powy┼╝szym, je┼Ťli to mo┼╝liwe, nale┼╝y unika─ç stosowania tego produktu leczniczego w pierwszych 6 m-cach ci─ů┼╝y a tak┼╝e ten produkt leczniczy jest przeciwwskazany w ostatnich 3 m-cach ci─ů┼╝y. Ibuprofen i jego metabolity mog─ů przenika─ç w bardzo ma┼éych dawkach (0,0008% dawki podanej matce) do mleka kobiecego. Nie s─ů znane szkodliwe dzia┼éania u niemowl─ůt. Paracetamol przenika do mleka kobiecego, ale w stopniu nieistotnym klinicznie. Na podstawie dost─Öpnych danych nie ma przeciwwskaza┼ä do karmienia piersi─ů. W zwi─ůzku z powy┼╝szym nie ma konieczno┼Ťci przerwania karmienia piersi─ů w trakcie kr├│tkotrwa┼éego stosowania produktu leczniczego w zalecanych dawkach.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane: Badania kliniczne przeprowadzone z u┼╝yciem tego produktu leczniczego nie wykaza┼éy ┼╝adnych dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych innych ni┼╝ te obserwowane w przypadku ibuprofenu lub paracetamolu stosowanych oddzielnie. Poni┼╝ej przedstawione zosta┼éy dane dotycz─ůce dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych, kt├│re zgromadzono w zwi─ůzku z monitorowaniem bezpiecze┼ästwa farmakoterapii u pacjent├│w stosuj─ůcych osobno ibuprofen lub osobno paracetamol kr├│tko- i d┼éugotrwale. Zaburzenia krwi i uk┼éadu ch┼éonnego: (bardzo rzadko) zaburzenia uk┼éadu krwiotw├│rczego (agranulocytoza, niedokrwisto┼Ť─ç, niedokrwisto┼Ť─ç aplastyczna, niedokrwisto┼Ť─ç hemolityczna, leukopenia, neutropenia, pancytopenia i tromocytopenia). Pierwszymi objawami s─ů: gor─ůczka, b├│l gard┼éa, powierzchowne owrzodzenia b┼éony ┼Ťluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, ci─Ö┼╝kie os┼éabienie, krwawienia i siniaki oraz krwawienia z nosa o nieznanej etiologii. Zaburzenia uk┼éadu immunologicznego: (bardzo rzadko) odnotowywano reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci takie jak nieswoiste reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci i reakcje anafilaktyczne. Ci─Ö┼╝kie reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci. Objawy mog─ů obejmowa─ç: obrz─Ök twarzy, j─Özyka i krtani, duszno┼Ť─ç, tachykardia, spadek ci┼Ťnienia krwi, (reakcja anafilaktyczna, obrz─Ök naczyniowy lub wstrz─ůs zagra┼╝aj─ůcy ┼╝yciu). Zaburzenia psychiczne: (bardzo rzadko) dezorientacja, depresja i omamy. Zaburzenia uk┼éadu nerwowego: (niezbyt cz─Östo) b├│le i zawroty g┼éowy; (bardzo rzadko) parestezja, zapalenie nerwu wzrokowego i senno┼Ť─ç. W pojedynczych przypadkach u pacjent├│w z zaburzeniami uk┼éadu immunologicznego (takimi jak tocze┼ä rumieniowaty uk┼éadowy lub mieszana choroba tkanki ┼é─ůcznej) odnotowano ja┼éowe zapalenie opon m├│zgowych objawiaj─ůce si─Ö: sztywno┼Ťci─ů karku, b├│lem g┼éowy, nudno┼Ťciami, wymiotami, gor─ůczk─ů oraz dezorientacj─ů. Zaburzenia oka: (bardzo rzadko) zaburzenia widzenia. Zaburzenia ucha i b┼é─Ödnika: (bardzo rzadko) szumy uszne i zawroty g┼éowy. Zaburzenia naczyniowe: (bardzo rzadko) po podaniu lek├│w z grupy NLPZ odnotowywano wyst─ůpienie obrz─Ök├│w, wzrost ci┼Ťnienia t─Ötniczego oraz niewydolno┼Ť─ç serca. Z bada┼ä klinicznych i epidemiologicznych wynika, ┼╝e przyjmowanie ibuprofenu, szczeg├│lnie d┼éugotrwale w du┼╝ych dawkach (2400 mg/dob─Ö) mo┼╝e by─ç zwi─ůzane z niewielkim zwi─Ökszeniem ryzyka zator├│w t─Ötnic (np. zawa┼é serca lub udar). Zaburzenia uk┼éadu oddechowego, klatki piersiowej i ┼Ťr├│dpiersia: (bardzo rzadko) reaktywno┼Ť─ç dr├│g oddechowych w tym astma, nasilenie objaw├│w astmy, skurcz oskrzeli i duszno┼Ť─ç. Zaburzenia ┼╝o┼é─ůdka i jelit: (cz─Östo) b├│le brzucha, biegunka, niestrawno┼Ť─ç, nudno┼Ťci, dolegliwo┼Ťci ┼╝o┼é─ůdkowe oraz wymioty; (niezbyt cz─Östo) wzd─Öcia z oddawaniem gaz├│w oraz zaparcia, owrzodzenia przewodu pokarmowego, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego objawiaj─ůce si─Ö smolistymi stolcami lub krwawymi wymiotami, niekiedy zako┼äczone zgonem zw┼éaszcza u os├│b w podesz┼éym wieku, wrzodziej─ůce zapalenie b┼éony ┼Ťluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroba Crohna po podaniu produktu leczniczego, rzadziej odnotowywano zapalenie b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka i zapalenie trzustki. Zaburzenia w─ůtroby i dr├│g ┼╝├│┼éciowych: (bardzo rzadko) zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby, zapalenie w─ůtroby lub ┼╝├│┼étaczka. W przypadku przedawkowania paracetamolu mo┼╝e nast─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, martwica w─ůtroby oraz uszkodzenie w─ůtroby. Zaburzenia sk├│ry i tkanki podsk├│rnej: (niezbyt cz─Östo) r├│┼╝nego rodzaju wysypki w tym ┼Ťwi─ůd oraz pokrzywka, obrz─Ök naczynioruchowy oraz obrz─Ök twarzy; (bardzo rzadko) nadmierna potliwo┼Ť─ç, plamica oraz ┼Ťwiat┼éowstr─Öt, dermatoza z┼éuszczaj─ůca, pojawienie si─Ö p─Öcherzy w tym rumie┼ä wielopostaciowy, zesp├│l Stevens-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie si─Ö nask├│rka. Zaburzenia nerek i dr├│g moczowych: (bardzo rzadko) r├│┼╝ne postaci objaw├│w dzia┼éania nefrotoksycznego w tym ┼Ťr├│dmi─ů┼╝szowe zapalenie nerek, zesp├│┼é nerczycowy oraz ostra lub przewlek┼éa niewydolno┼Ť─ç nerek. Zaburzenia og├│lne i stany w miejscu podania: (bardzo rzadko) zm─Öczenie oraz z┼ée samopoczucie. Badania diagnostyczne: (cz─Östo) zwi─Ökszenie aktywno┼Ťci aminotransferazy alaninowej, zwi─Ökszenie aktywno┼Ťci gamma-glutamylotransferazy oraz zmienione parametry wska┼║nik├│w w─ůtrobowych po podaniu paracetamolu, zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia kreatyniny w osoczu krwi oraz zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia mocznika we krwi; (niezbyt cz─Östo) zwi─Ökszenie aktywno┼Ťci aminotransferazy asparaginianowej, zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia fosfatazy zasadowej we krwi, zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia fosfokinazy kreatyninowej we krwi, zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia kreatyniny w osoczu krwi, zmniejszenie st─Ö┼╝enia hemoglobiny oraz zwi─Ökszenie liczby p┼éytek krwi.

Przedawkowanie: Istnieje ryzyko uszkodzenia w─ůtroby u os├│b doros┼éych po przyj─Öciu 10 g (co odpowiada 20 tabl.) lub wi─Öcej paracetamolu. U pacjent├│w, u kt├│rych wyst─Öpuje jeden lub kilka z ni┼╝ej wymienionych czynnik├│w istnieje ryzyko uszkodzenia w─ůtroby po przyj─Öciu 5 g (co odpowiada 10 tabl.) lub wi─Öcej paracetamolu: w trakcie d┼éugotrwa┼éego leczenia karbamazepin─ů, fenobarbitalem, fenytoin─ů, prymidonem, rifampicyn─ů, dziurawcem zwyczajnym lub innymi lekami indukuj─ůcymi enzymy w─ůtrobowe. U os├│b regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol w ilo┼Ťciach przekraczaj─ůcych dopuszczalne normy. U os├│b z mo┼╝liwym niedoborem glutationu w zwi─ůzku z np. zaburzeniem jedzenia, mukowiscydoz─ů, infekcjami zwi─ůzanymi z HIV, g┼éodzeniem si─Ö, kacheksj─ů. Objawami przedawkowania paracetamolu w pierwszych 24 h s─ů blado┼Ť─ç, nudno┼Ťci, wymioty, jad┼éowstr─Öt oraz b├│l brzucha. Objawy uszkodzenia w─ůtroby mog─ů wyst─ůpi─ç po 12 do 48 h od przedawkowania - w badaniach obserwuje si─Ö nieprawid┼éow─ů czynno┼Ť─ç w─ůtroby. Mog─ů wyst─ůpi─ç nieprawid┼éowo┼Ťci w metabolizmie glukozy oraz kwasica metaboliczna. W przypadku ci─Ö┼╝kiego zatrucia niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby mo┼╝e doprowadzi─ç do encefalopatii, krwawienia, hiperglikemii, obrz─Öku m├│zgu oraz zgonu. Nawet w przypadku braku oznak ci─Ö┼╝kiego uszkodzenia nerek mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç nerek z martwic─ů kanalikow─ů nerek, objawiaj─ůca si─Ö b├│lem w okolicy l─Öd┼║wiowej, hematuri─ů i proteinuri─ů. Odnotowywano przypadki arytmii serca oraz zapalenia trzustki. W przypadku przedawkowania paracetamolu nale┼╝y podj─ů─ç natychmiastowe dzia┼éania. Pomimo braku istotnych wczesnych objaw├│w pacjent powinien zosta─ç pilnie skierowany do szpitalnego oddzia┼éu ratunkowego. Objawy mog─ů ogranicza─ç si─Ö do nudno┼Ťci lub wymiot├│w i mog─ů nie oddawa─ç stopnia przedawkowania oraz ryzyka uszkodzenia organ├│w wewn─Ötrznych. Nale┼╝y post─Öpowa─ç zgodnie z ustalonymi standardami post─Öpowania. W przypadku, gdy przedawkowanie nast─ůpi┼éo do 1 h nale┼╝y rozwa┼╝y─ç podanie w─Ögla aktywowanego. Oznaczenie st─Ö┼╝enia paracetamolu w osoczu nale┼╝y wykona─ç po 4 lub wi─Öcej h od przedawkowania (wcze┼Ťniejsze pomiary nie s─ů wiarygodne). W okresie do 24 h od przedawkowania paracetamolu mo┼╝na zastosowa─ç leczenie N-acetylocystein─ů, jednak┼╝e jej najlepsza skuteczno┼Ť─ç jest osi─ůgana do 8 h od przedawkowania. Skuteczno┼Ť─ç tego antidotum gwa┼étownie maleje po tym czasie. W razie potrzeby mo┼╝na N-acetylocystein─Ö poda─ç do┼╝ylnie zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Je┼Ťli u pacjenta nie wyst─Öpuj─ů wymioty oraz pacjent znajduje si─Ö w znacznej odleg┼éo┼Ťci od szpitala mo┼╝na poda─ç doustnie metionin─Ö. Pacjenci, u kt├│rych po 24 h od przedawkowania paracetamolu wyst─ůpi─ů objawy ci─Ö┼╝kiej niewydolno┼Ťci nerek powinni by─ç leczeni zgodnie z ustalonymi standardami post─Öpowania. Ibuprofen. U wi─Ökszo┼Ťci pacjent├│w po przyj─Öciu znacznych ilo┼Ťci lek├│w z grupy NLPZ wyst─ůpi─ů objawy ograniczone do nudno┼Ťci, wymiot├│w, b├│l├│w nadbrzusza lub znacznie rzadziej biegunki. Ponadto mog─ů wyst─ůpi─ç szumy uszne, b├│l g┼éowy oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. W przypadku ci─Ö┼╝szego przedawkowania objawy zatrucia obejmuj─ů o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy i objawiaj─ů si─Ö senno┼Ťci─ů, sporadycznie pobudzeniem oraz dezorientacj─ů lub ┼Ťpi─ůczk─ů. W rzadkich przypadkach mog─ů wyst─ůpi─ç drgawki. W przypadku ci─Ö┼╝kiego przedawkowania mo┼╝e wyst─ůpi─ç kwasica metaboliczna oraz wyd┼éu┼╝ony czas protrombinowy (ang. INR - International Normalized Ratio), co prawdopodobnie wynika z wp┼éywu na aktywno┼Ť─ç czynnik├│w krzepni─Öcia krwi. U pacjent├│w odwodnionych mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç nerek oraz uszkodzenie w─ůtroby. U chorych na astm─Ö mo┼╝liwe jest zaostrzenie objaw├│w. Nale┼╝y zastosowa─ç leczenie objawowe i wspomagaj─ůce, zapewni─ç dro┼╝no┼Ť─ç dr├│g oddechowych oraz monitorowa─ç prac─Ö serca i czynno┼Ťci ┼╝yciowe pacjenta do czasu ich ustabilizowania. W przypadku, gdy przedawkowanie nast─ůpi┼éo do godziny nale┼╝y rozwa┼╝y─ç podanie w─Ögla aktywowanego. W przypadku wyst─ůpienia cz─Östych lub przed┼éu┼╝aj─ůcych si─Ö drgawek nale┼╝y poda─ç do┼╝ylnie diazepam lub lorazepam. W przypadku astmy poda─ç lek rozszerzaj─ůcy oskrzela.

Dzia┼éanie: Farmakologiczne dzia┼éanie ibuprofenu i paracetamolu r├│┼╝ni si─Ö pod wzgl─Ödem miejsca i sposobu dzia┼éania. Te komplementarne sposoby dzia┼éania maj─ů tak┼╝e charakter synergiczny co powoduje, ┼╝e produkt ma silniejsze w┼éa┼Ťciwo┼Ťci przeciwb├│lowe i przeciwgor─ůczkowe ni┼╝ jego substancje czynne stosowane samodzielnie. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), kt├│rego skuteczno┼Ť─ç hamowania syntezy prostaglandyn zosta┼éa potwierdzona w konwencjonalnych modelach zwierz─Öcych stanu zapalnego. Prostaglandyny uwra┼╝liwiaj─ů zako┼äczenia czuciowych nerw├│w b├│lowych na dzia┼éanie przeka┼║nik├│w takich jak bradykinina. Dzia┼éanie przeciwb├│lowe ibuprofenu wywo┼éywane jest przez obwodowe hamowanie izoenzymu cyklooksygenazy-2 (COX2) a nast─Öpnie zmniejszenie wra┼╝liwo┼Ťci zako┼äcze┼ä nerw├│w nocyceptywnych. Ibuprofen ponadto hamuje migracj─Ö indukowanych limfocyt├│w do miejsc stanu zapalnego. Ibuprofen wykazuje znacz─ůce dzia┼éanie w obr─Öbie rdzenia kr─Ögowego, cz─Ö┼Ťciowo w zwi─ůzku ze zdolno┼Ťci─ů hamowania aktywno┼Ťci COX. Dzia┼éanie przeciwgor─ůczkowe ibuprofenu polega na o┼Ťrodkowym hamowaniu syntezy prostaglandyn w podwzg├│rzu. Ibuprofen w odwracalny spos├│b hamuje agregacj─Ö p┼éytek krwi. U ludzi ibuprofen zmniejsza b├│l spowodowany stanem zapalnym, obrz─Ök oraz gor─ůczk─Ö. Dane do┼Ťwiadczalne sugeruj─ů na mo┼╝liwo┼Ť─ç hamowania przez ibuprofen wp┼éywu ma┼éych dawek kwasu acetylosalicylowego na agregacj─Ö p┼éytek krwi w przypadku jednoczesnego podawania obu lek├│w. W jednym badaniu, po podaniu pojedynczej dawki 400 mg ibuprofenu w ci─ůgu 8 h przed lub w ci─ůgu 30 min. po podaniu kwasu acetylosalicylowego (81 mg) w postaci farmaceutycznej o natychmiastowym uwalnianiu, zmniejsza┼é si─Ö wp┼éyw kwasu acetylosalicylowego na powstawanie tromboksanu lub agregacj─Ö p┼éytek krwi. Jednak┼╝e, w zwi─ůzku z ograniczon─ů liczb─ů tych danych oraz niepewno┼Ťci─ů dotycz─ůc─ů ekstrapolacji danych uzyskanych ex vivo do sytuacji klinicznej, nie mo┼╝na wyci─ůgn─ů─ç ┼╝adnych jednoznacznych wniosk├│w dotycz─ůcych regularnego stosowania ibuprofenu i uwa┼╝a si─Ö, ┼╝e po dora┼║nym stosowaniu ibuprofenu nie wyst─Öpuje prawdopodobie┼ästwo dzia┼éania o znaczeniu klinicznym. Dok┼éadny mechanizm dzia┼éania paracetamolu w dalszym ci─ůgu nie zosta┼é ostatecznie wyja┼Ťniony, jednak┼╝e istnieje wiele dowod├│w wskazuj─ůcych na poparcie tezy o jego o┼Ťrodkowym dzia┼éaniu przeciwb├│lowym. Wyniki r├│┼╝norodnych bada┼ä biochemicznych wykazuj─ů o┼Ťrodkowe hamowanie aktywno┼Ťci enzymu COX2. Paracetamol ponadto mo┼╝e pobudza─ç aktywno┼Ť─ç 5-hydroksytryptaminy (serotoniny) w drodze zst─Öpuj─ůcej, co blokuje przekazywanie bod┼║c├│w b├│lowych w rdzeniu kr─Ögowym. Badania wykaza┼éy bardzo s┼éabe zdolno┼Ťci paracetamolu do hamowania obwodowej aktywno┼Ťci izoenzym├│w COX1 i COX2.

Skład: 1 tabl. zawiera 200 mg ibuprofenu i 500 mg paracetamolu.


Przed u┼╝yciem leku zapoznaj si─Ö z oryginaln─ů ulotk─ů do┼é─ůczon─ů do opakowania, kt├│ra zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotycz─ůce dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych i dawkowanie oraz informacje dotycz─ůce stosowania produktu leczniczego, b─ůd┼║ skonsultuj si─Ö z lekarzem lub farmaceut─ů. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie maj─ů charakteru konsultacyjnego i w ┼╝aden spos├│b nie mog─ů zast─Öpowa─ç lub ogranicza─ç kontakt├│w pomi─Ödzy pacjentem a lekarzem.

Opisy lek├│w maj─ů charakter informacyjny. Nie oznaczaj─ů, ┼╝e stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i w┼éa┼Ťciwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mog─ů zast─Öpowa─ç fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj si─Ö z lekarzem lub farmaceut─ů. W przypadku w─ůtpliwo┼Ťci, niezrozumienia tekstu zwr├│─ç si─Ö o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Pole─ç znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma posta─ç nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis lek├│w baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow