licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Vita Buerlecithin®


Klasyfikacja terapeutyczna:
A11AB - Preparaty wielowitaminowe w innych połączeniach
Brak

Nazwa Międzynarodowa:
Prep. złoż.
Firma:
Takeda
Nr świadectwa rejestracji:
1795, R/1796
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Vita Buerlecithin® płyn doustny 1 but. 250 ml OTC 23,48
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Vita Buerlecithin® płyn doustny 1 but. 500 ml OTC 34,79
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Vita Buerlecithin® płyn doustny 1 but. 1000 ml OTC 44,00
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Vita Buerlecithin® tabl. draż. 36 szt. OTC 27,39
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Skład: 100 ml leku zawiera:
· lecytynę sojową 10,4 g (roślinny kompleks fosfolipidowy zawierający m.in. biologicznie czynne składniki: fosfatydylocholinę, kefalinę i inozytofosfatyd),
· witaminę B2 w postaci soli 4,8 mg sodowej fosforanu ryboflawiny (co dopowiada ca 3,5 mg witaminy B2),
· witaminę B6 w postaci chlorowodorku pirydoksyny 3,5 mg,
· witaminę B12 - cyjanokobalamina 3,5 µg,
· sodowy D-pantotenian 20 mg,
· nikotynowego kwasu amid 35 mg.

Wskazania do stosowania: Preparat jest lekiem wzmacniającym dostępnym w postaci płynu doustnego oraz tabletek drażowanych w skład którego wchodzi lecytyna oraz witaminy.
Lecytyna jest substancją fosfolipidową uzyskiwaną z soi. Stanowi ona bogate źródło choliny, będącej budulcem substancji przekaźnikowej acetylocholiny, dzięki czemu wywiera korzystny wpływ na czynność układu nerwowego, a także mięśni szkieletowych. Lecytyna bierze udział w przemianie materii, normalizuje stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.
Witaminy z grupy B obecne w leku uzupełniają dzienne zapotrzebowanie i wspomagają działanie lecytyny. Uczestniczą one w przemianie białek, węglowodanów, tłuszczów oraz regulują czynności układu nerwowego. D-pantotenian sodowy, wpływa na czynność przewodu pokarmowego i regenerację tkanki nabłonkowej, wzrost włosów i paznokci.
Skutki działania leku są odczuwalne po kilku dniach stosowania.
W celu osiągnięcia właściwego efektu terapeutycznego, zalecane jest stosowanie leku przez dłuższy okres czasu.

Wskazaniami do stosowania leku płyn są:
· osłabienie pamięci i koncentracji,
· stany stresowe, nadpobudliwość nerwowa, bezsenność,
· stany wyczerpania fizycznego i psychicznego (przepracowanie, wyczerpanie, szybkie męczenie się),
· pomocniczo w dolegliwościach sercowych na tle nerwowym,
· objawy niedoboru witamin z grupy B,
· stan rekonwalescencji po przebytej chorobie.
Ponadto lek płyn można stosować:
· pomocniczo u osób w wieku starszym,
· zapobiegawczo w miażdżycy naczyń,
· zapobiegawczo i pomocniczo przy podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi.

Przeciwwskazania: Kiedy nie stosować leku:
· jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
· Ze względu na zawartość alkoholu leku płyn nie stosować u dzieci poniżej 12 rż, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób ze schorzeniami wątroby, padaczką, chorobą alkoholową, uszkodzeniami mózgu.
· Ze względu na zawartość sacharozy leku płyn nie należy stosować u osób z dziedzicznie występującymi schorzeniami metabolicznymi takimi jak: nietolerancja fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy.

Należy zachować szczególną ostrożność: Vita Buerlecithin płyn zawiera 16,4% v/v etanolu (alkoholu), tzn. do 2,6 g na dawkę (20 ml), co jest równoważne 66 ml piwa, 27 ml wina na dawkę.
Dawka dobowa leku (60 ml) zawiera 5 g węglowodanów, co odpowiada 0,42 jednostki chlebowej.
Niewielkie zmiany wyglądu, smaku i konsystencji leku są dopuszczalne ze względu na zawartość składników pochodzenia naturalnego i nie mają wpływu na jego jakość.

Stosowanie innych leków: Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Nie stosować leku przy jednoczesnym przyjmowaniu leków psychotropowych (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych) oraz innych leków wchodzących w interakcje z alkoholem (np. leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe, niektóre leki przeciwbólowe).

Ciąża i karmienie piersią: Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie stosować leku płyn w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na zawartość alkoholu.
W okresie ciąży można, po zasięgnięciu porady lekarza, stosować lek tabletki drażowane.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną: Ze względu na zawartość alkoholu w leku płyn należy zachować ostrożność w czasie prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Płyn zawiera 16,4% v/v etanolu (alkoholu), tzn. do 2,6 g na dawkę (20 ml), co jest równoważne 66 ml piwa, 27 ml wina na dawkę.

Uwagi: Zawarty w leku barwnik ponceau 4R (E 124) może wywoływać reakcje alergiczne.

Sposób stosowania: Przed użyciem butelkę należy wstrząsnąć.
Dzieci od 12 rż i dorośli: o ile lekarz nie zaleci inaczej, 1 łyżkę stołową (20 ml) 3 razy na dobę.
Przy większym osłabieniu organizmu dawkę dobową można podwoić.

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przedawkowanie: W razie jednorazowego przyjęcia dawki większej niż zalecana dawka dobowa (60 ml), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane: Jak każdy lek, preparat może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę. W trakcie stosowania leku niekiedy mogą wystąpić: reakcje alergiczne, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, stolce tłuszczowe.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow