licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Hemofer® F prolongatum


Klasyfikacja terapeutyczna:
B03AD03 - Siarczan żelaza
Brak

Nazwa Międzynarodowa:
Ferrous sulphate, Folic acid
Firma:
GSK Pharmaceuticals SA
Nr świadectwa rejestracji:
R/2819
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Hemofer® F prolongatum draż. 0,105 g Fe(II) 30 szt. Rx 9,46
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Skład: 1 drażetka zawiera 325 mg siarczanu żelaza (II) tj.: 105 mg jonów żelaza (II) (Ferrosi sidfas) i 0,35 mg kwasu foliowego (Acidum folicum).

Wskazania do stosowania: Lek uzupełnia zarówno niedobory żelaza jak i kwasu foliowego. Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do tworzenia hemoglobiny i enzymów biorących udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Zastosowana postać leku pozwala na stopniowe uwalnianie żelaza, co ułatwia jego wchłanianie oraz zmniejsza działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego.
Ilość kwasu foliowego zawarta w preparacie pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę substancję, która jest niezbędna do syntezy i dojrzewania krwinek czerwonych. Kwas foliowy oraz jego aktywna postać kwas folinowy odgrywają istotną rolę w metabolizmie aminokwasów i biosyntezie kwasów nukleinowych. Niedobór kwasu foliowego powoduje zaburzenia czynności szpiku, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, biegunki), a u osób młodych zahamowanie wzrostu.
Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy wynosi około 100 µg.
W okresie ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta do 400 µg/ dobę, a okresie karmienia piersią do 300 µg/dobę.
Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie i leczenie niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza oraz profilaktyka anemii megaloblastycznej w okresie ciąży.

Przeciwwskazania: Nie należy zażywać leku jeśli występują:
- anemia megaloblastyczna związana z niedoborem witaminy B i 2,
- niedokrwistość złośliwa,
- hemosyderoza (nadmierne odkładanie się żelaza w tkankach), hemochromatoza (uszkodzenie tkanek spowodowane nadmiernym odkładaniem się żelaza), inne rodzaje niedokrwistości, jeśli nie towarzyszy im niedobór żelaza, np.: niedokrwistość hemolityczna, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego,
- porfiria skórna późna.
Nie stosować u pacjentów otrzymujących wielokrotnie powtarzające się transfuzje krwi, otrzymujących pozajelitowo preparaty żelaza, i u których występuje nadwrażliwość na składniki preparatu.

Należy zachować szczególną ostrożność: W przypadku:
- zapalenia wątroby lub zaburzenia czynności wątroby,
- chorób nerek,
- stanów zapalnych jelit,
- czynnej choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Przyjęcie leku w dawce 4 mg/kg mc/dobę, może spowodować wystąpienie objawów nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego.
Osobom w podeszłym wieku lekarz może zalecić stosowanie dawek wyższych niż zazwyczaj stosowane do przeciwdziałania niedoborowi żelaza, ponieważ ich zdolność wchłaniania żelaza jest mniejsza, ze względu na redukcję wydzielania żołądkowego i niedokwaśność soku żołądkowego.
Uwaga! W trakcie przyjmowania preparatów żelaza kał przybiera ciemną barwę i może znajdować się w nim szkielet tabletki, co nie wpływa na efekt terapeutyczny, jednak może wypaść fałszywie dodatni test na obecność krwi w kale.

Ciąża i karmienie piersią: Przed zażyciem leku należy poradzić się lekarza.
W I trymestrze ciąży właściwa dieta dostarcza odpowiedniej ilości żelaza i kwasu foliowego, natomiast w II i III trymestrze ciąży, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na żelazo i kwas foliowy może być wskazane ich uzupełnianie.
Nie przeprowadzono odpowiednich badań na ludziach, dotychczas jednak nie stwierdzono szkodliwości dla płodu i niemowlęcia po stosowaniu preparatów żelaza w dawkach terapeutycznych.
Kwas foliowy przechodzi przez barierę łożyska. Nie stwierdzono nieprawidłowości ciąży po stosowaniu terapeutycznych dawek. Odpowiednio liczebne i dobrze kontrolowane obserwacje u ludzi nie wykazały zagrożenia dla płodu.
Niedobór kwasu foliowego w okresie ciąży może być przyczyną wad rozwojowych płodu i przedwczesnego oddzielenia łożyska.
Nie przeprowadzono odpowiednich badań na ludziach, jednak nie stwierdzono szkodliwości dla niemowlęcia, po stosowaniu preparatów żelaza w dawkach terapeutycznych u kobiet karmiących piersią.
Kwas foliowy przenika do mleka kobiety karmiącej. Po stosowaniu kwasu foliowego w dawkach terapeutycznych u kobiet karmiących nie zanotowano żadnych zaburzeń u niemowlęcia.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną: Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Stosowanie innych leków: Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza.
Żelazo zmniejsza wchłanianie: tetracyklin, trójkrzemianu magnezu, penicylaminy i soli cynku. Tetracykliny również zmniejszają wchłanianie żelaza, dlatego, jeśli istnieje konieczność zastosowania obu tych leków, tetracykliny powinny być zażyte trzy godziny po lub dwie godziny przed przyjęciem żelaza.
Jednoczesne przyjmowanie środków zobojętniających kwas żołądkowy, preparatów wapnia (węglanów lub fosforanów), herbaty, kawy, jajek, pożywienia lub leków zawierających:
- dwuwęglany, węglany, szczawiany lub fosforany; mleka lub jego przetworów, chleba pełnoziarnistego lub płatków zbożowych oraz produktów zawierających błonnik, może zmniejszać wchłanianie żelaza. Dlatego doustne preparaty żelaza nie powinny być zażywane w ciągu jednej godziny przed lub dwóch godzin po przyjęciu powyższych leków i produktów.
Na etapie wchłaniania, żelazo może wykazywać interakcje z niektórymi chinolonami np. ciprofloksacyną, norfloksacynąi ofloksacyną, powodując przez to zmniejszenie ich stężenia w surowicy krwi i moczu. Dlatego leki te należy przyjmować po dwóch godzinach od zażycia żelaza.
Chloramfenikol może opóźniać działanie żelaza.
U pacjentów otrzymujących leki przeciwpadaczkowe, estrogeny, doustne środki antykoncepcyjne - może wzrosnąć zapotrzebowanie na kwas foliowy.
Kwas foliowy może obniżać poziom leków przeciwpadaczkowych w surowicy.
Metotreksat, pirymetamina, trimetoprim, triamteren działają antagonistycznie do kwasu foliowego, hamując reduktazę dihydrofolianową.
Informacje zawarte w tej ulotce mogą także dotyczyć leków stosowanych w przeszłości lub tych, które będą stosowane w przyszłości.
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

Sposób stosowania: Maksymalne wchłanianie żelaza występuje gdy drażetki przyjmowane są pomiędzy posiłkami lub na czczo. Częstsze są jednak wówczas objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli mają one miejsce, to należy przyjmować preparat żelaza bezpośrednio po posiłku.
Przeciętnie stosuje się:
dorośli: zapobiegawczo -1 drażetka na dobę,
leczniczo - 2 drażetki na dobę przyjmowane między posiłkami, w równych odstępach czasu. W zależności od stopnia niedoboru żelaza i kwasu foliowego, leczenie może trwać od 2 tygodni do pół roku. Zwykle do normalizacji poziomu hemoglobiny potrzeba około 2 miesięcy, a do uzupełnienia rezerw ustrojowych 2 do 4 miesięcy.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
W przypadku pominięcia dawki leku należy zastosować kolejną zalecaną dawkę leku bez zwiększania wielkości dawki.

Przedawkowanie: W przypadku ostrego zatrucia mogą pojawić się następujące objawy: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zwiększona przepuszczalność naczyń włosowatych, krwawienia z odbytu, odwodnienie, letarg, przyspieszone tętno i nagła zapaść sercowo - naczyniowa. Może również wystąpić hiperglikemia (podwyższony poziom cukru we krwi) i kwasica metaboliczna.
W ciężkich przypadkach, spowodowanych przedawkowaniem preparatu żelaza o przedłużonym działaniu, pierwsze 24 do 48 h od momentu przyjęcia leku mogą przebiegać bezobjawowo, natomiast później może wystąpić: spadek ciśnienia krwi, śpiączka, uszkodzenie nerek i wątroby.
Nie stwierdzono działań niepożądanych wywołanych podawaniem kwasu foliowego, oprócz reakcji alergicznych, nawet po stosowaniu przez miesiąc dawek 10-krotnie większych niż zazwyczaj stosowane.
Po stosowaniu bardzo dużych dawek kwasu foliowego mogą wystąpić objawy ze strony układu nerwowego, jak pobudzenie lub depresja OUN, trudności w zasypianiu.
Postępowanie: jeśli pacjent jest przytomny i nie wymiotował, należy sprowokować wymioty. Należy jak najszybciej przewieźć chorego do szpitala, ponieważ o skuteczności leczenia decyduje jak najszybszy kontakt z fachowym personelem medycznym. Jeśli zażyłeś większą dawkę leku niż należy lub zrobił to ktoś inny, niezwłocznie powiedz o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Możliwe działania niepożądane: Jak każdy lek, Hemofer F Prolongatum może powodować działania niepożądane.
W czasie podawania dużych dawek preparatu żelaza mogą wystąpić objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, biegunki lub zaparcia). Stopień nasilenia tych objawów zależy od wielkości dawki. Zastosowanie postaci leku o przedłużonym działaniu, z której niewielkie ilości żelaza są uwalniane w żołądku zmniejsza działanie drażniące błony śluzowej żołądka.
Odnotowano pojedyncze przypadki nadwrażliwości na żelazo i kwas foliowy.
U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow