licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Mimpara


Klasyfikacja terapeutyczna:
H05BX01 - Cynakalcet
Lek bezpośrednio zmniejszający stężenie parathormonu; stosowany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc.

Nazwa Międzynarodowa:
Cinacalcet
Firma:
Amgen
Nr świadectwa rejestracji:
EU/1/04/292/002, EU/1/04/292/006, EU/1/04/292/010
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Mimpara tabl. powl. 30 mg 28 szt. Rx 675,86
B (1) bezpł.
(1) Program lekowy: leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanych
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Mimpara tabl. powl. 60 mg 28 szt. Rx 1346,06
B (1) bezpł.
(1) Program lekowy: leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanych
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Mimpara tabl. powl. 90 mg 28 szt. Rx 2020,79
B (1) bezpł.
(1) Program lekowy: leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanych
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Skład: 1 tabletka powlekana zawiera 30 mg, 60 mg lub 90 mg cynakalcetu (w postaci chlorowodorku).
Pozostałe składniki leku Mimpara to: żelatynizowana skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, powidok, krospowidon, stearynian magnezu, koloidalny bezwodny dwutlenek krzemu.
Składniki otoczki: wosk Carnauba, opadry zielony (zawierający laktozę jednowodną, hypromelozę, tytanu dwutlenek (E171), trioctan glicerolu, FD&C niebieski (E132), żelaza tlenek żółty (E172), opadry przezroczysty (zawierający hypromelozę, makrogol).
Atrament zawiera: politurę szelakową, żelaza tlenek czarny (E172).

Wskazania do stosowania: Lek Mimpara stosuje się u dorosłych powyżej 18 lat.
Mimpara należy do grupy leków zwanych kalcymimetykami. Oddziałują one na choroby wywołane zaburzeniami gruczołów przytarczycznych (przytarczyc).
Przytarczyce to cztery małe gruczoły znajdujące się w obrębie szyi w pobliżu tarczycy. Wytwarzają one hormon zwany parahormonem (PTH). Choroba nerek może prowadzić do wtórnej nadczynności przytarczyc. W zdrowym organizmie PTH reguluje prawidłowe stężenie wapnia i fosforu we krwi, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kości, serca, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Gdy nerki pracują prawidłowo, PTH utrzymuje właściwe stężenie wapnia i fosforu poprzez przenoszenie odpowiednich ilości tych pierwiastków do i z kości. Kiedy praca nerek jest zaburzona, równowaga wapniowo-fosforowa organizmu jest zachwiana, a gruczoły przytarczyczne wydzielają nadmierne ilości PTH. Może to prowadzić do chorób kości oraz stanowić czynnik ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. Mimpara pomaga regulować stężenia hormonu przytarczyc, wapnia i fosforu w organizmie.
Lek Mimpara jest przeznaczony do leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u dializowanych pacjentów z chorobą nerek. Lek Mimpara stosuje się również w celu zmniejszenia hiperkalcemii (podwyższonego stężenia wapnia we krwi) u pacjentów z rakiem przytarczyc.

Przeciwwskazania: Nie stosować leku Mimpara w przypadku uczulenia na cynakalcet lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Należy zachować szczególną ostrożność: Należy poinformować lekarza o aktualnych i przebytych chorobach, w tym o drgawkach: ryzyko wystąpienia drgawek jest większe u osób, u których wystąpiły one wcześniej. Nadmierne zmniejszenie stężenia wapnia może również zwiększyć ryzyko wystąpienia drgawek. Jeżeli wystąpią drgawki, należy niezwłocznie powiadomić lekarza.
Należy poinformować lekarza o zaburzeniach czynności wątroby oraz o rozpoczęciu lub rzuceniu palenia papierosów, gdyż może to mieć wpływ na działanie leku Mimpara.

Ciąża i karmienie piersią: Lek Mimpara nie był testowany u kobiet w ciąży. W przypadku ciąży lekarz może zadecydować o zmianie leczenia, ponieważ lek Mimpara może uszkodzić płód. Dlatego kobieta, która jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna zawsze o tym poinformować lekarza.
Nie wiadomo, czy Mimpara przenika do ludzkiego mleka. Należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, bądź przerwać leczenie lekiem Mimpara.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną: Nie zaobserwowano żadnego wpływu leku Mimpara na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Stosowanie innych leków: Należy poinformować lekarza, jeżeli przyjmuje się:
· ketokonazol, itrakonazol, telitromycynę, worykonazol, rytonawir, ryfampicynę, gdyż mogą one wpływać na działanie leku Mimpara,
· amitryptylinę, flekainid, propafenon, metoprolol podawany w niewydolności serca, dezypraminę, nortryptylinę, klomipraminę, fluwoksaminę, cyprofloksacynę, gdyż mogą one wpływać na działanie leku Mimpara.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Sposób stosowania: Lek Mimpara należy przyjmować doustnie, podczas lub niedługo po posiłku. Tabletki przyjmuje się w całości i nie wolno ich dzielić.
Należy zawsze stosować lek Mimpara ściśle według wskazań lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz dobierze dawkę leku Mimpara, jaką trzeba zażywać.
Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc
Zwykle stosowaną dawką początkową leku Mimpara jest 30 mg (jedna tabletka) raz na dobę. Lekarz będzie regularnie pobierał próbki krwi, aby sprawdzić jak organizm reaguje na lek Mimpara oraz w miarę potrzeby zmieni dawkę na taką, która zapewni kontrolę stężeń parathormonu, wapnia i fosforu. Po ustaleniu leczenia lekarz będzie kontynuował regularne badania krwi. Dawka może być ponownie zmieniona w celu zapewnienia długotrwałej kontroli stężeń parathormonu, wapnia i fosforu.
Leczenie raka przytarczyc
Zwykle stosowaną dawką początkową leku Mimpara jest 30 mg (jedna tabletka) dwa razy na dobę. Lekarz będzie regularnie pobierał próbki krwi, aby sprawdzić jak organizm reaguje na lek Mimpara oraz w miarę potrzeby zmieni dawkę na taką, która zapewni kontrolę stężenia wapnia. Po ustaleniu leczenia lekarz będzie kontynuował regularne badania krwi. Dawka może być ponownie zmieniona w celu zapewnienia długotrwałej kontroli stężenia wapnia.
W przypadku pominięcia zażycia leku Mimpara:
Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętych dawek. Jeżeli dawka leku Mimpara zostanie pominięta, należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jeżeli pacjent nie toleruje niektórych cukrów, należy skonsultować się z lekarzem przed zażyciem tego leku.
Lek Mimpara należy przyjmować podczas lub niedługo po posiłku.

Przedawkowanie: W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Mimpara, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Możliwe działania niepożądane: Jak każdy lek, Mimpara może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Do bardzo częstych (obserwowanych u ponad 10% osób zażywających lek Mimpara) działań niepożądanych należą nudności i wymioty. Są one zwykle łagodne i nie trwają długo.
Do innych możliwych, często zgłaszanych działań niepożądanych (obserwowanych u ponad 1% lecz mniej niż u 10% osób zażywających lek Mimpara) zalicza się: zawroty głowy, uczucie mrowienia lub drętwienia, jadłowstręt, bóle mięśniowe, osłabienie, wysypkę i obniżone stężenie testosteronu.
Do niezbyt często zgłaszanych możliwych działań niepożądanych (obserwowanych u ponad 0,1% lecz mniej niż u 1% osób zażywających lek Mimpara) zalicza się drgawki, niestrawność, biegunkę i nadwrażliwość (reakcje uczuleniowe).
Mimpara obniża stężenie wapnia we krwi. Jeżeli stężenie wapnia stanie się zbyt niskie, może wystąpić hipokalcemia. Hipokalcemia może objawiać się drętwieniem lub mrowieniem okolicy ust, bólami lub skurczami mięśni, bądź drgawkami. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek z tych objawów, należy natychmiast powiadomić lekarza.
W bardzo rzadkich przypadkach dochodziło do pogorszenia niewydolności serca u pacjentów przyjmujących cynakalcet. U bardzo małej grupy pacjentów leczonych cynakalcetem obserwowano obniżenie ciśnienia krwi. Ponieważ powyższe przypadki działań niepożądanych obserwowano bardzo rzadko, nie wiadomo czy są one związane z cynakalcetem, czy nie są z nim związane.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow