licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Nystatyna Teva


Klasyfikacja terapeutyczna:
A07AA02 - Nystatyna
Antybiotyk przeciwgrzybiczy; nie działa na dermatofity, bakterie, wirusy, pierwotniaki; do stosowania miejscowego; stosowana w grzybicach jamy ustnej, przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, skóry, gałek ocznych, paznokci.

Nazwa Międzynarodowa:
Nystatin
Firma:
Teva Pharmaceuticals Polska
Nr świadectwa rejestracji:
2315, R/1149
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Nystatyna Teva granulat do przyg. zaw. doust. 100 000 j.m./ml 1 but. 24 ml Rx 23,19
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Nystatyna Teva tabl. dojelitowe 500 000 j.m. 16 szt. Rx 18,01
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Tabl. powl., zawiesina: kandydozy jamy ustnej, dziąseł, języka, czerwieni wargowej, gardła. Kandydozy przewodu pokarmowego, również u osób leczonych antybiotykami lub kortykosteroidami.

Dawkowanie: Dorośli: doustnie - profilaktycznie w antybiotykoterapii 500 000 j.m. co 8 h; leczniczo 1 000 000 j.m. co 6 h, maks. 6 000 000 j.m./dobę przez okres do 3 tyg. Dzieci: leczniczo wcześniaki i noworodki (w tym z niską urodzeniową mc.) 100 000 j.m. 4x/dobę; niemowlęta 200 000 j.m. 4x/dobę, dzieci 400 000-600 000 j.m. 4x/dobę. Zewnętrznie: zawiesina stosowana jest również do pędzlowania jamy ustnej 2-3x/dobę.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na nystatynę. Rozległe zapalenie skóry.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności: Nystatyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego i skóry, nie stanowi zagrożenia dla płodu. W ciąży stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Interakcje: Brak doniesień.

Działania niepożądane: Przy stosowaniu doustnym mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, natomiast przy stosowaniu miejscowym na skórę i błony śluzowe - odczyny alergiczne.

Przedawkowanie: Nystatyna nie wywiera działania toksycznego nawet w dawkach przewyższających o kilka rzędów zwykle używane dawki lecznicze.

Działanie: Nystatyna jest tetraenowym antybiotykiem wyodrębnionym ze szczepu Streptomyces noursei. Wykazuje miejscowe (kontaktowe) działania przeciwgrzybicze. Działa poprzez wiązanie ze sterolami (głównie ergosterolem) błony komórkowej grzyba, wpływając na jej przepuszczalność. Powoduje to upośledzenie funkcji ochronnej błony, wydostanie się na zewnątrz składników komórkowych, przerwanie procesów metabolicznych i obumieranie komórki. Nystatyna działa szczególnie na drożdżaki z rodzaju Candida. Nie działa na dermatofity i nie wykazuje działania bakteriobójczego.

Skład: 1 draż. zawiera 500 000 j.m. nystatyny. 1 ml gotowej zawiesiny zawiera 100 000 j.m. nystatyny.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow