licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Ostedron


Klasyfikacja terapeutyczna:
M05BA01 - Kwas etidronowy
Brak

Nazwa Międzynarodowa:
Etidronate disodium
Firma:
Valeant
Nr świadectwa rejestracji:
4967
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Ostedron tabl. 400 mg 14 szt. Rx 31,39
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: W leczeniu cyklicznym osteoporozy pomenopauzalnej w skojarzeniu z suplementacją wapnia.

Dawkowanie: Doustnie, 2 h przed posiłkiem w pojedynczej dawce. W celu uniknięcia niepożądanych objawów ze strony przewodu pokarmowego, w niektórych przypadkach, lek można podać w dawkach podzielonych. Zaleca się cykliczny sposób leczenia: preparat w pojedynczej dawce 400 mg/dobę przez 2 tyg., następnie doustnie 500 mg wapnia przez 76 dni. Cykl powtarza się. Nie należy leku stosować dłużej niż 3 lata. W przypadku wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych lek należy podawać w 2 podzielonych dawkach.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na etidronian disodowy, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia, hiperkalciuria, rozmiękanie kości. W przypadku złamania kości lek należy odstawić do czasu uzyskania całkowitego zrostu kostnego.

Interakcje: Równoczesne stosowanie etidronianu disodowego z kortykosteroidami, fosforanami, kalcytoniną, furosemidem oraz mitramycyną może nasilać ich działanie. W ciągu 2 h po przyjęciu leku nie należy spożywać pokarmu, zwłaszcza bogatego w wapń (mleko, produkty mleczne) oraz witamin z mikroelementami i leków zobojętniających kwas solny soku żołądkowego, które zawierają: żelazo, magnez, aluminium, wapń.

Działania niepożądane: Niekiedy może wystąpić biegunka, nudności (objawy te można złagodzić podając lek w podzielonych dawkach). Obserwowano upośledzenie mineralizacji kości z następowym nasileniem dolegliwości bólowych, rozmiękaniem kości i tendencją do złamań (objawy te są zależne od dawki leku i czasu trwania leczenia). Rzadko mogą wystąpić dermatologiczne objawy nadwrażliwości: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka i świąd.

Działanie: Organiczny związek fosforowy, regulujący metabolizm kości w organizmie. Hamuje powstawanie, powiększanie się, mineralizację i rozpuszczanie kryształów hydroksyapatytu w kościach poprzez chemiczną adsorpcję do powierzchni fosforanów wapnia. Hamuje także bezpośrednio aktywność osteoklastów, zmniejszając resorpcję kości.

Skład: 1 tabl. zawiera 400 mg etidronianu disodowego.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow