licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

PectoDrill®


Klasyfikacja terapeutyczna:
R05CB03 - Karbocysteina
Lek ułatwiający odkrztuszanie; zmienia fizyczne i biochemiczne właściwości śliny i wydzieliny śluzowej, powodując jej upłynnienie i zmniejszenie lepkości; normalizuje wydzielanie śluzu, a także zmniejsza opory w drogach oddechowych.

Nazwa Międzynarodowa:
Carbocysteine
Firma:
Pierre Fabre Medicament
Nr świadectwa rejestracji:
4979, 4980
Ulotki dla pacjenta
Pectodrill syrop ulotka oczekuje na akceptację

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
PectoDrill® syrop 5 g/100 ml 1 but. 200 ml Rx 15,00
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
PectoDrill® tabl. do ssania 750 mg 20 szt. Rx 21,40
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Objawowe leczenie chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.

Dawkowanie: Tabletki do ssania. Dorośli: karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg/kg mc./dobę, w 2-3 dawkach podzielonych. Należy żuć lub ssać 3x/dobę po 1 tabl. W przypadku konieczności dłuższego stosowania dawkę dobową należy zmniejszyć do 1,5 g. Syrop. 15 ml syropu zawiera 750 mg karbocysteiny. Dorośli: karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg/kg mc./dobę, w 2-3 dawkach podzielonych. Początkowo należy stosować dawkę 2,25 g/dobę w trzech dawkach podzielonych, tj. 750 mg (15 ml syropu) 3x/dobę, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego zmniejszyć dawkę do 1,5 g/dobę, tj. 500 mg (10 ml syropu) 3x/dobę. 1 miarka (15 ml syropu) zawiera 6 g sacharozy. Nie należy stosować preparatu przed snem.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na karbocysteinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Tabletki są przeciwwskazane u pacjentów z fenyloketonurią (ze względu na zawartość aspartamu).

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności: Ze względu na to, że leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, preparat należy stosować z ostrożnością u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. W przypadku wystąpienia obfitej ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc należy zastanowić się nad kontynuacją leczenia tym preparatem, a także zweryfikować diagnozę i zastosować inne leki, np. antybiotyki. Tabletki zawierają sorbitol, dlatego nie należy ich stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. 15 ml syropu (1 miarka syropu) zawiera 6 g sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować syropu. Syrop zawiera metylu parahydroksybenzoesan, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Interakcje: W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani leków zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Ciąża i laktacja: Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego karbocysteiny. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania karbocysteiny w okresie ciąży, nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania karbocysteiny w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane: Preparat może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności i wymioty. Może także wystąpić ból głowy i alergiczne zmiany skórne. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie preparatu.

Przedawkowanie: Nie są znane przypadki zatruć w razie przedawkowania. Najbardziej prawdopodobnymi objawami przedawkowania mogą być zaburzenia żołądka i jelit. W przypadku przedawkowania należy przeprowadzić płukanie żołądka, a następnie obserwować pacjenta. Odtrutka nie jest znana.

Działanie: Karbocysteina (5-karboksymetylo L-cysteina) wpływa na skład (ilość i rodzaj glikoprotein) wydzieliny oskrzelowej. Wiadomo, że zwiększenie stosunku glikoprotein kwasowych do obojętnych i przekształcenie komórek surowiczych w komórki śluzowe jest początkowym etapem odpowiedzi na podrażnienie, po którym w normalnych warunkach następuje nadmierne wydzielanie. Podanie karbocysteiny zwierzętom, które poddano następnie działaniu czynników drażniących powoduje, że wydzielanie glikoprotein pozostaje na niezmienionym poziomie. Zastosowanie karbocysteiny u zwierząt po ekspozycji na czynniki drażniące przyspiesza powrót do stanu prawidłowego. W badaniach przeprowadzonych u ludzi wykazano, że karbocysteina zmniejsza rozrost komórek kubkowych. Karbocysteina pobudza syntezę sialomucyn. W wyniku tego zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia odkrztuszanie.

Skład: 1 tabl. do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny. 100 ml syropu zawiera 5 g karbocysteiny.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow