licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Pirolam®


Klasyfikacja terapeutyczna:
D01AE14 - Cyklopiroks
Brak

Nazwa Międzynarodowa:
Ciclopirox olamine
Firma:
Medana S.A.
Nr świadectwa rejestracji:
7399, 7400, 7401
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkę



Nazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Pirolam® roztwór 10 mg/ml 1 but. 30 ml Rx 27,32
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Pirolam® zaw. 10 mg/ml tuba 20 g Rx 22,36
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Pirolam® żel 10 mg/ml tuba 20 g Rx 20,71
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Skład: Substancja czynna: Ciclopiroxi olaminum 1 g/100 ml ; 1 g/100 g (zawiesina lub żel).

Wskazania do stosowania: Leczenie grzybic skóry gładkiej, owłosionej, grzybic stóp, paznokci, podudzia spowodowanych przez:
- Trichophyton rubrum
- Trichphyton mentagrophytes
- Epidermophyton floccosum
- Microsporum canis
- Microsporum gypseum
- Candida albicans
- Candida tropicalis
- Candida krusei
- Candida parapsilosis
- Cryptococcus neoformans

- Aspergillus fumigatus.
Zakażenie bakteriami Gram-dodatnimi i Gram-ujemnymi oraz mykoplazmami.
Ciclopiroxi olaminum - związek cyklopiroksu z 2-aminoetanolem, jest syntetycznym lekiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania.
Działanie grzybobójcze i przetrwalnikobójcze związane jest z hamowaniem wychwytu aminokwasów (leucyny) i gromadzeniu przez komórki substratów mających istotne znaczenie dla procesów przemiany materii i wzrostu komórek grzyba, między innymi poprzez blokadę napływu jonów wapnia i potasu do komórek grzyba.
Do skóry lek wnika poprzez naskórek, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Od innych preparatów przeciwgrzybiczych różni się budową chemiczną, szerszym spektrum działania, silnym działaniem przeciwzapalnym i większą zdolnością przenikania do keratyny.
Szerokie spektrum działania dotyczy dermatofitów, grzybów drożdżopodobnych, Aspergillus fumigatus oraz bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Efekt przeciwzapalny cyklopiroksu związany jest z hamowaniem cyklooksygenazy i lipooksygenazy. Działanie to jest wskazane szczególnie wtedy, gdy infekcji grzybiczej towarzyszy rozległy stan zapalny.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na cyklopiroks i/lub inne składniki leku. Nie należy stosować u dzieci poniżej 10 lat.
Nie stosować w grzybiczych zapaleniach oka i w okolicach oczu.

Należy zachować szczególną ostrożność: Swędzących zakażonych miejsc nie wolno drapać, powoduje to bowiem rozszerzanie się choroby.
Chronić oczy przed kontaktem z lekiem.
Należy unikać noszenia ubrań i obuwia nie przepuszczającego wilgoci i ciepła.

Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione należy dokładnie osuszyć.
Odzież stykającą się ze zmienioną chorobowo skórą, ręczniki i gąbki należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90o C (zaleca się używanie ręczników jednorazowych).

W przypadku grzybicy stóp bardzo ważne jest codzienne mycie stóp i dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych oraz noszenie miękkich, przewiewnych skarpet.

Ciąża i karmienie piersią: Cyklopiroks zakwalifikowano do kategorii B stosowania w ciąży.
Może być stosowany w ciąży tylko w wyraźnie określonych przez lekarza przypadkach.
Nie należy stosować w czasie karmienia piersią.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną: Nie wpływa.

Stosowanie innych leków: Nie zaobserwowano interakcji.

Sposób stosowania: Do stosowania zewnętrznego.
Dorośli i dzieci powyżej 10 lat. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, lek należy aplikować 2 razy dziennie na zmienioną chorobowo skórę lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie powinno się prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Aby zapobiec nawrotom zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres do 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych.
Nie stosować opatrunków i plastrów; wyjątek stanowi grzybica paznokci.

Przedawkowanie: Lek stosowany miejscowo, nie wywołuje objawów toksycznych. Niekiedy może wystąpić podrażnienie skóry. Odstawić lek. Leczenie objawowe.

Możliwe działania niepożądane: W nielicznych przypadkach może wystąpić przejściowe pieczenie oraz podrażnienie skóry, rumień, świąd, obrzęk.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow