licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Anapran®


Klasyfikacja terapeutyczna:
M01AE02 - Naproksen
Niesteroidowy lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym; stosowany w leczeniu reumatoidalngo zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zapalenia ścięgien, w napadzie dny moczanowej, również jako lek przeciwbólowy w bólach o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, np. w bolesnym miesiączkowaniu.

Nazwa Międzynarodowa:
Naproxen
Firma:
Adamed
Nr świadectwa rejestracji:
1321, 1322
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Anapran® tabl. powl. 275 mg 20 szt. Rx 11,75
50% (1) 8,92
(1) Refundacja dla wszystkich zarejestrowanych wskazań
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Anapran® tabl. powl. 275 mg 60 szt. Rx 23,55
50% (1) 15,05
(1) Refundacja dla wszystkich zarejestrowanych wskazań
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Anapran® tabl. powl. 550 mg 20 szt. Rx 21,59
50% (1) 15,92
(1) Refundacja dla wszystkich zarejestrowanych wskazań
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Anapran® tabl. powl. 550 mg 60 szt. Rx 41,73
50% (1) 24,72
(1) Refundacja dla wszystkich zarejestrowanych wskazań
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie kości i stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, ostre stany zapalne narządu ruchu, jak zapalenie kaletek maziowych, zapalenie pochewek ścięgnistych, ostry napad dny moczanowej, bóle słabe do umiarkowanych różnego pochodzenia, ostre lub przewlekłe, w tym bóle pooperacyjne, pourazowe i inne; bóle mięśni, kości, stawów, bóle głowy, również migrenowe, bóle zębów, nerwobóle, bolesne miesiączkowanie, gorączka różnego pochodzenia. W związku z powolną penetracją naproksenu do jam stawowych, jego działanie w gośćcu występuje dopiero w kilka do kilkunastu godzin po zażyciu, co należy uwzględnić zarówno podczas ustalania sposobu podawania, jak i oceny reakcji na leczenie.

Dawkowanie: Dorośli: bóle o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu, bolesne miesiączkowanie, zapalenie kaletek maziowych i pochewek ścięgnistych - początkowo 550 mg, następnie 275 mg co 8 h w miarę potrzeby (maksymalna dawka dobowa wynosi 1325 mg); reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa kości i stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa - zalecana dawka początkowa wynosi 275-550 mg 2x/dobę, dawkę można modyfikować zależnie od reakcji chorego; ostry napad dny - zalecana dawka początkowa wynosi 825 mg, następnie 275 mg co 8 h aż do ustąpienia napadu; dzieci powyżej 5 rż. w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów - 10 mg/kg mc./dobę w 2 dawkach co 12 h. W niewydolności nerek przy klirensie kreatyniny >10 ml/min. dawki leku należy podawać co 12 h, przy klirensie <10 ml/min. - odpowiednio wydłużyć odstęp między dawkami (do 18 h).

Uwagi: Tabl. przyjmować w czasie posiłku.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na naproksen lub pozostałe składniki preparatu. Nadwrażliwość na inne leki z grupy NLPZ. Czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy lub krwawienia z przewodu pokarmowego w przeszłości. Astma aspirynowa.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności: Ostrożnie stosować w astmie lub innych chorobach przebiegających ze skurczem oskrzeli, zaburzeniach krzepnięcia, u pacjentów z niewydolnością krążenia, niewydolnością wątroby lub nerek oraz u osób w podeszłym wieku. Preparatu w dawce 275 mg nie należy stosować u dzieci poniżej 5 rż.

Interakcje: Nasila działanie kwasu acetylosalicylowego, fenytoiny, hydantoiny, doustnych leków przeciwcukrzycowych, przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, sulfonamidów; leki te nasilają też działanie naproksenu i mogą wywołać objawy jego przedawkowania. Naproksen może zmniejszyć lub zahamować działanie moczopędne furosemidu. Dzięki silnemu wiązaniu się z białkami osocza istnieje możliwość wypierania z powiązań z białkami innych leków i wpływ na ich działanie (zwiększa stężenie litu, digoksyny i fenytoiny we krwi, z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas może wywołać hiperkaliemię, nasila działanie toksyczne metotreksatu, zwiększa stężenie we krwi innych leków NLPZ). Jednoczesne stosowanie GKS i innych leków z grupy NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Tlenek i wodorotlenek magnezowy, wodorotlenek glinowy zmniejszają wchłanianie leku; wodorowęglan sodowy zwiększa stężenie naproksenu we krwi probenecid zwiększa stężenie naproksenu we krwi i wydłuża T0,5.

Ciąża i laktacja: Kategoria B. Ze względu na brak kontrolowanych badań preparat może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować naproksenu w III trymestrze ciąży (możliwość przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla, co może prowadzić do rozwoju nadciśnienia płucnego u noworodka). Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią - preparat przenika do mleka.

Działania niepożądane: Najczęściej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, nudności, zaparcie, zgaga; rzadziej biegunka, niestrawność, zapalenie jamy ustnej; rzadko czarne stolce, dodatnie testy czynnościowe wątroby, krwawienie lub perforacje w obrębie przewodu pokarmowego, zapalenie okrężnicy, wrzód trawienny z krwawieniem lub perforacją, wymioty, wymioty z krwią, żółtaczka. Ze strony OUN: ból i zawroty głowy, senność, rzadziej uczucie oszołomienia, rzadko bezsenność, bóle lub osłabienie mięśniowe, depresja, niezwykłe sny, ogólnie złe samopoczucie, trudności w koncentracji. Reakcje skórne: świąd, wysypka skórna, rzadziej nadmierne pocenie, plamica, rzadko nadwrażliwość na światło, wyłysienie. Ponadto: szum w uszach, obrzęki, duszność, rzadziej zaburzenia słuchu, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, rzadko niedosłuch, niewydolność serca, eozynofilowe zapalenie płuc, hiperkaliemia, kłębkowe zapalenie nerek, krwiomocz, martwica brodawek nerkowych, niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, dreszcze, gorączka, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia miesiączkowania. Przy większych dawkach, długotrwałym stosowaniu lub u pacjentów z nadwrażliwością może prowadzić do agranulocytozy, eozynofilii, granulocytopenii, leukopenii, trombocytopenii, niedokrwistości hemolitycznej lub aplastycznej. Objawy, których nie można wykluczyć: aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia poznawcze, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, pęcherzowe oddzielanie się naskórka, pokrzywka, reakcje na światło przypominające porphyria cutanea tarda, rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, owrzodzenia o charakterze innym niż trawienne, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zapalenie naczyń, hiperglikemia, hipoglikemia, obrzęk naczynioruchowy.

Przedawkowanie: Znaczne przedawkowanie naproksenu może powodować senność, zgagę, niestrawność, nudności lub wymioty, zaburzenia czynności nerek. U kilku pacjentów występowały drgawki, ale nie wiadomo czy były one związane z zażyciem naproksenu. Nie jest znana dawka produktu leczniczego zagrażająca życiu. W razie przypadkowego lub celowego spożycia znacznych ilości naproksenu, należy usunąć zażyty produkt leczniczy z żołądka i zastosować odpowiednie leczenie podtrzymujące czynności życiowe. Badania na zwierzętach dowodzą, że natychmiastowe podanie węgla aktywowanego w odpowiedniej dawce znacząco zmniejsza wchłanianie produktu leczniczego. Z uwagi na znaczne wiązanie produktu leczniczego z białkami hemodializa nie zmniejsza stężenia naproksenu w osoczu. Jednak może być ona konieczna w przypadku wystąpienia niewydolności nerek po zażyciu naproksenu.

Działanie: Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo przez wpływ na układ enzymatyczny cyklooksygenazy i hamowanie biosyntezy oraz transportu prostaglandyn, hamowanie aktywności lizosomów i stabilizację błon lizosomalnych. Wpływa hamująco na interleukinę-1, normalizuje wytwarzanie glikozaminoglikanu, niszczy wolne rodniki. Szybko (efekt działania pojawia się już po 20 min.) i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność 94%), osiągając stężenie maks. we krwi po około 1 h, w 100% wiąże się z białkami osocza, ponad 90% leku wydalane jest z moczem głównie w postaci glukuronianu (około 60%) i nie zmienionej (około 10%), pozostała część jako metabolity. T0,5 wynosi około 14-24 h. Zmniejsza agregację płytek krwi; przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. Wolno penetruje do jam stawowych, osiągając tam stężenie wyższe od stężenia we krwi. T0,5 w mazi stawowej wynosi około 24 h.

Skład: 1 tabl. powl. zawiera 275 mg lub 550 mg soli sodowej naproksenu.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow