licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Tobrex®


Klasyfikacja terapeutyczna:
S01AA12 - Tobramycyna
Naturalny antybiotyk stosowany w leczeniu przewlekłych zakażeń płuc u osób chorych na mukowiscydozę, miejscowo w okulistyce - w leczeniu zewnętrznych zakażeń oka i przydatków oka.

Nazwa Międzynarodowa:
Tobramycin
Firma:
Alcon
Nr świadectwa rejestracji:
R/1875, R/1894
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Tobrex® krople do oczu [roztwór] 3 mg/ml 1 but. 5 ml Rx 24,00
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Tobrex® maść do oczu 3 mg/g tuba 3,5 g Rx 24,00
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Preparat wskazany jest w leczeniu zewnętrznych zakażeń oka i przydatków oka, wywołanych szczepami bakterii wrażliwych na tobramycynę, w szczególności szczepami bakterii opornych na większość innych antybiotyków, zwłaszcza zaś Pseudomonas aeruginosa. Podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, należy przeprowadzić odpowiednią kontrolę skuteczności przeciwbakteryjnej.

Dawkowanie: W łagodnych zakażeniach: po 1 lub 2 krople do worka spojówkowego co 4 h, W ciężkich zakażeniach: po 2 krople do worka spojówkowego co 1 h do uzyskania poprawy, po czym przed odstawieniem leku należy najpierw stopniowo zmniejszyć dawki. Maść. Pasek o długości 1,5 cm co 3-4 h do worka spojówkowego. Badania kliniczne wykazały, że tobramycyna jest również skuteczna i bezpieczna w leczeniu zakażeń oka u dzieci.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności: Tobramycyna długotrwale stosowana może powodować nadmierny rozwój niewrażliwych mikroorganizmów, włączając grzyby. Dlatego zaleca się wykonanie posiewu przed leczeniem oraz po jego zakończeniu, jeśli skuteczność nie będzie zadowalająca. Jeśli dojdzie do nadkażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie. Preparat nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oka. U niektórych pacjentów może wystąpić nadwrażliwość na stosowane miejscowo aminoglikozydy. Jeśli pod wpływem preparatu wystąpi reakcja nadwrażliwości, należy przerwać leczenie. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może być absorbowany przez soczewki kontaktowe. Należy wyjąć soczewki kontaktowe z oka przed zakropleniem preparatu. Można je ponownie włożyć po upływie 15 min od zakroplenia.

Interakcje: W przypadku równocześnie stosowanych antybiotyków aminoglikozydowych o działaniu układowym należy prowadzić kontrolę całkowitego ich stężenia w surowicy, w celu zapewnienia utrzymania odpowiedniego stężenia terapeutycznego.

Ciąża i laktacja: W okresie ciąży i karmienia piersią lek stosować w razie zdecydowanej konieczności. Z uwagi na możliwość wystąpienia pod wpływem preparatu działań niepożądanych u karmionych niemowląt, należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia lub zakończeniu leczenia tym preparatem, biorąc pod uwagę konieczność stosowania leku przez matkę.

Działania niepożądane: Najczęstsze działania niepożądane występujące po zastosowaniu preparatu obejmują miejscowe toksyczne działanie na oko i nadwrażliwość (obrzęk, kłucie, przekrwienie spojówek). Reakcje te występują u mniej niż trzech wśród 100 pacjentów leczonych preparatem. Podobne reakcje mogą wystąpić po miejscowym zastosowaniu innych antybiotyków z grupy aminoglikozydów. W czasie leczenia preparatem nie odnotowano innych działań niepożądanych, jednakże jeśli tobramycyna do oka jest stosowana równocześnie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi o działaniu układowym, należy zachować ostrożność i kontrolować całkowite ich stężenie w surowicy.

Działanie: W badaniach in vitro stwierdzono, że tobramycyna wykazuje aktywność wobec wrażliwych szczepów następujących mikroorganizmów: Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter aerogenes, Proteus mirabillis (indoloujemny i indolododatni), Proteus species, Haemophilus influenzae oraz H. aegyptius, Moraxella lacunata, Acinetobacter calcoaceticus (Herellea vaginacola) i niektóre gatunki Neisseria; bakterie z rodzaju Staphylococcus, jak S. aureus i S. epidermidis (koagulazododatni i koagulazoujemny), włączając szczepy oporne na penicylinę. Niektóre bakterie z rodzaju Streptococcus (mogą pojawić się gatunki oporne). Badania wrażliwości bakterii wykazały, że w niektórych przypadkach mikroorganizmy oporne na gentamycynę pozostają wrażliwe na tobramycynę. Dotychczas nie pojawiły się znaczne populacje bakterii opornych na tobramycynę, jednakże oporność bakterii może rozwinąć się po długotrwałym stosowaniu, zwłaszcza w szpitalach, gdzie może to być przyczyną problemów epidemiologicznych. Po podaniu miejscowym do oka tylko nieznaczna ilość tobramycyny przenika barierę rogówkową.

Skład: 1 ml roztworu lub 1 g maści zawiera 3 mg tobramycyny. Substancje pomocnicze: kwas borowy, siarczan sodu bezwodny, chlorek sodu, tyloksapol, chlorek benzalkoniowy, kwas siarkowy i/lub wodorotlenek sodu do ustalenia pH, woda oczyszczona.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow