licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Cipronex®


Klasyfikacja terapeutyczna:
J01MA02 - Ciprofloksacyna
Syntetyczny chemioterapeutyk; stosowany w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, oczu, nerek i dolnych dróg moczowych, narządów płciowych, także w postaci kropli ocznych w leczeniu zakażeń oka.

Nazwa Międzynarodowa:
Ciprofloxacin
Firma:
Polpharma
Nr świadectwa rejestracji:
R/3085, R/3086
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Cipronex® tabl. powl. 250 mg 10 szt. Rx 8,93
50% (1) 7,08
(1) Refundacja dla wszystkich zarejestrowanych wskazań
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Cipronex® tabl. powl. 500 mg 10 szt. Rx 10,52
50% (1) 6,82
(1) Refundacja dla wszystkich zarejestrowanych wskazań
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Skład: 1 tabl. zawiera 291 mg lub 582 mg jednowodzianu chlorowodorku cyprofloksacyny co odpowiada 250 mg lub 500 mg cyprofloksacyny.

Wskazania do stosowania: Substancją czynną leku jest cyprofloksacyna. Jest to lek przeciwbakteryjny działający na wiele szczepów bakterii. Głównym miejscem działania cyprofloksacyny są enzymy bakteryjne biorące udział w rozmnażaniu się drobnoustrojów. Preparat jest stosowany:
u dorosłych: w leczeniu następujących niepowikłanych i powikłanych zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na cyprofloksacynę:
· dróg oddechowych (w tym zapalenia płuc) wywołane przez bakterie gram-ujemne. Cyprofloksacyny nie należy stosować jako leku pierwszego wyboru w leczeniu pozaszpitalnego zapalenia płuc wywołanego przez pneumococcus,
· zatok przynosowych,
· nerek i dolnych dróg moczowych,
· narządów płciowych (np. zapalenie przydatków, rzeżączka, zapalenie gruczołu krokowego),
· w obrębie jamy brzusznej (np. zakażenia przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz zapalenie otrzewnej),
· skóry i tkanek miękkich,
· kości i stawów.

U dorosłych i dzieci w wieku od 6 do 17 rż.: w płucnej postaci wąglika (po kontakcie), w celu zmniejszenia częstości występowania lub postępu choroby w następstwie kontaktu z rozpylonymi laseczkami wąglika (bacillus anthracis).

Przeciwwskazania: Kiedy nie stosować leku:
· jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na cyprofloksacynę, inne chemioterapeutyki z grupy chinolonów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
· jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią,
· jeśli jednocześnie jest przyjmowana tyzanidyna, gdyż może dojść do zwiększenia stężenia tyzanidyny w surowicy, co z kolei może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, tj. niedociśnienia, senności, ospałości.

Należy zachować szczególną ostrożność: Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o:
· występowaniu drgawek, padaczki lub innych chorób mózgu (na przykład zmniejszony przepływ krwi przez mózg, udar mózgu lub skłonność do drgawek, zmiany strukturalne w tkance mózgowej),
· stosowaniu takich leków jak teofilina, metyloksantyny (np. pentoksyfilina), kofeina, duloksetyna, gdyż cyprofloksacyna może prowadzić do zwiększenia stężeń tych leków we krwi i wystąpienia charakterystycznych dla nich działań niepożądanych.
U pacjentów z niewydolnością wątroby może wystąpić tymczasowe zwiększenie aktywności niektórych enzymów wątrobowych (aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej) oraz może wystąpić żółtaczka cholestatyczna.
U pacjentów z depresją lub psychozą może dojść do nasilenia tych stanów i wystąpienia zachowań samobójczych.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas lub po leczeniu wystąpią:
· uczucie depresji lub zagubienia po przyjęciu leku,
· ból, obrzęk lub stan zapalny ścięgien (w tym przypadku należy unikać wysiłku),
· ciężka i nieustępująca biegunka, niekiedy z domieszką krwi i śluzu występująca w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu (nie należy stosować leków działających zapierająco),
· reakcja alergiczna po pierwszym podaniu leku,
· objawami reakcji alergicznej są: gwałtowne zmniejszenie ciśnienia krwi, bladość, niepokój, słabe lub szybkie tętno, wilgotna skóra, zawroty głowy. W bardzo rzadkich przypadkach rozwinąć się może wstrząs będący stanem zagrożenia życia. Objawami wstrząsu mogą być: obrzęk skóry i błon śluzowych w obrębie twarzy i jamy ustnej, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca i oddychania.

Podczas leczenia produktem może wystąpić zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe. Należy unikać długotrwałego narażenia na silne światło słoneczne, lampy kwarcowe i inne źródła promieniowania ultrafioletowego. Jeżeli niemożliwe jest uniknięcie narażenia na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe należy stosować krem ochronny z filtrem UV. Jeżeli mimo to dojdzie do pojawienia się takich objawów jak gorączka, wysypka, świąd czy małe czerwone plamy na skórze, należy zasięgnąć porady lekarza odnośnie ewentualnego przerwania leczenia.Należy zachować ostrożność w przypadku podawania leku dzieciom, ponieważ cyprofloksacyna może powodować uszkodzenie obciążonych chrząstek i stawów (artropatię).

Stosowanie innych leków: Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty, szczególnie o stosowaniu leków takich jak:
· probenecyd (lek stosowany w dnie moczanowej),
· omeprazol (lek stosowany w chorobie wrzodowej),
· tyzanidyna (lek stosowany we wzmożonym, bolesnym napięciu mięśniowym),
· teofilina (lek stosowany w astmie),
· metotreksat (lek stosowany m.in. w leczeniu niektórych nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy),
· niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. fenbufen), z wyjątkiem kwasu acetylosalicylowego,
· cyklosporyna (lek zapobiegający odrzucaniu przeszczepów organów lub szpiku kostnego),
· warfaryna (lek przeciwzakrzepowy),
· glibenklamid (lek stosowany w cukrzycy),
· meksyletyna (lek stosowany w zaburzeniach rytmu serca),
· fenytoina (lek stosowany w padaczce),
· diazepam (lek stosowany w stanach lękowych),
· leki, które zmniejszają wchłanianie cyprofloksacyny, takie jak: leki zawierające w składzie wielowartościowe kationy lub suplementy minerałów (np. wapnia, magnezu, glinu, żelaza); polimery wiążące fosforany (np. sewelamer); sukralfat (lek stosowany w chorobie wrzodowej); środki zobojętniające sok żołądkowy (stosowane w łagodzeniu objawów zgagi lub niestrawności); leki o dużej pojemności buforowej (np. dydanozyna, stosowana w leczeniu schorzeń wywołanych przez retrowirusy), zawierające w składzie jony magnezu, glinu lub wapnia. Cipronex należy stosować 1-2 godziny przed podaniem lub 4 godziny po podaniu tych leków.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem: Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Jeśli lek zażywany jest na czczo, nie należy przyjmować go jednocześnie z produktami mlecznymi lub z napojami wzbogaconymi w minerały (np. mleko, jogurt, sok pomarańczowy wzbogacony wapniem).

Ciąża i karmienie piersią: Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną: Lek może zaburzać szybkość reakcji w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie samochodu lub obsługę maszyn. Działanie to nasila się, gdy jednocześnie spożywany jest alkohol.

Sposób stosowania: Tabletki należy zażywać w całości, popijając niewielką ilością płynu.
Zazwyczaj stosowane dawkowanie (doustnie) leku to:
U dorosłych:
zakażenia dróg oddechowych: 250 do 500 mg 2 razy na dobę.
Zakażenia dróg moczowych: ostre, niepowikłane 125 mg do 250 mg 2 razy na dobę.
Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet przed menopauzą: 250 mg jednorazowo; powikłane 250 do 500 mg 2 razy na dobę.
Rzeżączka: oprócz narządów płciowych 125 mg 2 razy na dobę; ostra, niepowikłana 250 mg jednorazowo.
Zakażenie przewodu pokarmowego: 500 mg 1 do 2 razy na dobę.
Inne zakażenia: 500 mg 2 razy na dobę.
Bardzo ciężkie, zagrażające życiu zakażenia: 750 mg 2 razy na dobę.
Płucna postać wąglika (po kontakcie): 500 mg 2 razy na dobę.

U dzieci:
płucna postać wąglika (po kontakcie) u dzieci w wieku od 6 do 17 rż: 15 mg/kg mc. doustnie 2 razy na dobę. Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 500 mg, a maksymalna dawka dobowa 1000 mg. W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia kontaktu z laseczkami wąglika podawanie leku należy rozpocząć tak szybko, jak jest to możliwe.

W przypadku pominięcia leku należy jak najszybciej przyjąć następną przepisaną przez lekarza dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie: W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W takich przypadkach obserwowano niekiedy przemijającą niewydolność nerek. Dlatego lekarz powinien skontrolować czynność nerek oraz podać leki zobojętniające sok żołądkowy, zawierające magnez lub wapń, które zmniejszają wchłanianie cyprofloksacyny.

Możliwe działania niepożądane: Działania niepożądane występujące często (u więcej niż 1 na 10 osób): nudności, biegunka.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (u mniej niż 1 na 10 osób): zakażenia grzybicze (kandydoza), zwiększenie ilości granulocytów kwasochłonnych we krwi (eozynofilia), brak łaknienia, zaburzenia smaku, wymioty, bóle żołądka i jelit, bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia, przemijające zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej we krwi, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (aminotransferaz) oraz stężenia bilirubiny w surowicy, zaburzenia czynności nerek, pobudzenie psychoruchowe, pobudzenie, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu, wysypka grudkowo-plamkowa, świąd, pokrzywka, bóle stawów, niespecyficzny ból, złe samopoczucie, gorączka.
Działania niepożądane występujące rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób): reakcja alergiczna, obrzęk alergiczny, obrzęk naczynioruchowy (nagły obrzęk twarzy lub gardła z dusznością i/lub świądem i wysypką), reakcje nadwrażliwości na światło, niespecyficzne pęcherze, ciężka i nieustępująca biegunka, ewentualnie z domieszką krwi i śluzu, spowodowana ciężkim stanem zapalnym jelita grubego (rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, bardzo rzadko mogące zagrażać życiu), zmniejszenie ilości białych krwinek (leukopenia), zmniejszenie ilości hemoglobiny i/lub czerwonych krwinek (niedokrwistość), neutropenia (zmniejszona ilość granulocytów - pewien rodzaj białych krwinek), zwiększenie ilości białych krwinek (leukocytoza), zmniejszenie ilości płytek krwi (trombocytopenia), zwiększenie ilości płytek krwi (trombocytoza), zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemia), zaburzenia czasu protrombinowego (służącego do oceny krzepnięcia krwi), zwiększenie aktywności amylazy (enzym rozkładający skrobię), przemijająca niewydolność wątroby, zażółcenie skóry lub białkówek oczu (żółtaczka), zapalenie wątroby (nieinfekcyjne), schyłkowa niewydolność nerek, obecność krwi w moczu, obecność kryształów w moczu powodująca dolegliwości w trakcie oddawania moczu (krystaluria), śródmiąższowe zapalenie nerek, splątanie i dezorientacja, niepokój, koszmary nocne, depresja, omamy, drętwienie, mrowienie kończyn (parestezje) i inne zaburzenia czucia, zmniejszenie wrażliwości na bodźce skórne (niedoczulica), drżenie, drgawki, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, zaburzenia widzenia, szumy uszne, utrata słuchu, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), rozszerzenie naczyń krwionośnych, niedociśnienie, omdlenie, duszność (w tym stan astmatyczny), bóle mięśni, zapalenie stawów, zwiększone napięcie mięśniowe i skurcze, obrzęki, nadmierne pocenie się.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):zahamowanie czynności szpiku (zagrażające życiu), zmniejszenie ilości czerwonych krwinek na skutek ich masowego rozpadu (niedokrwistość hemolityczna), znaczne zmniejszenie ilości wszystkich rodzajów krwinek (pancytopenia), znaczne zmniejszenie liczby granulocytów objawiające się nagłą wysoką gorączką, silnym bólem gardła i owrzodzeniami jamy ustnej (agranulocytoza), reakcja anafilaktyczna, wstrząs anafilaktyczny (stan zagrożenia życia objawiający się nagłym spadkiem ciśnienia krwi, bladością, niepokojem, słabym/szybkim tętnem, wilgotną skórą, zawrotami głowy będący wynikiem ciężkiej alergii na ten lek), reakcja typu choroby posurowiczej (swędząca wysypka, gorączka, obrzęk stawów, bóle mięśni), wybroczyny, rumień wielopostaciowy mniejszy (wysypka z czerwonymi, nieregularnymi plamami), rumień guzowaty (tkliwe, czerwono-sine guzy skóry), ciężkie złuszczające reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka), osłabienie mięśni, zapalenie ścięgien, częściowe lub całkowite zerwanie ścięgien (przeważnie ścięgna Achillesa), zaostrzenie objawów miastenii, zapalenie trzustki, martwica wątroby (bardzo rzadko rozwijająca się w zagrażającą życiu niewydolność wątroby), reakcje psychotyczne, migrena, zaburzenia koordynacji, zaburzenia węchu, zwiększenie wrażliwości na bodźce skórne (przeczulica), zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego, nieprawidłowe widzenie barw, zaburzenia słuchu, zapalenie naczyń krwionośnych, zaburzenia chodu.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow