licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Protelos®


Klasyfikacja terapeutyczna:
M05BX03 - Ranelinian strontu
Brak

Nazwa Międzynarodowa:
Strontium ranelate
Firma:
Servier
Nr świadectwa rejestracji:
EU/1/04/288/003
Ulotki dla pacjenta
protelos kliknij, aby zobaczyć ulotkę dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Protelos® granulat do przyg. zaw. doust. 2 g 28 sasz. Rx 161,82
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Skład: Substancją czynną leku jest ranelinian strontu. Każda saszetka zawiera 2 g ranelinianu strontu.

Wskazania do stosowania: Preparat jest niehormonalnym produktem leczniczym stosowanym w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie. Preparat zmniejsza ryzyko wystąpienia złamań w obrębie kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Osteoporoza
W organizmie niezmiennie zachodzi proces niszczenia starej tkanki kostnej i powstawanie nowej. U pacjentek, u których występuje osteoporoza, proces niszczenia tkanki kostnej przeważa nad procesem powstawania nowej, co objawia się stopniowym ubytkiem tkanki kostnej, kości stają się cieńsze i bardziej kruche. W szczególności odnosi się to do kobiet po menopauzie. U wielu osób z osteoporozą nie występują żadne objawy, w związku z czym można nawet nie wiedzieć o jej występowaniu. Osteoporoza powoduje wzrost podatności na złamania kości, dotyczy to zwłaszcza kręgosłupa, szyjki kości udowej oraz nadgarstków.
Preparat należy do grupy produktów leczniczych stosowanych w leczeniu chorób kości. Preparat działa poprzez hamowanie procesu niszczenia kości i stymulowanie procesu odbudowy kości, zmniejszając ryzyko złamań kości. Nowo utworzona kość jest prawidłowej jakości.

Przeciwwskazania: Nie stosować preparatu jeśli u pacjentki stwierdzono alergię (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu.

Należy zachować szczególną ostrożność: - jeśli u pacjentki występuje ciężka choroba nerek,
- jeśli pacjentka była lub jest aktualnie leczona z powodu zakrzepicy żylnej,
- jeśli pacjentka jest unieruchomiona w łóżku lub jeżeli jest poddawana operacji. W przypadku przedłużającego się unieruchomienia wzrasta ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej (zakrzepy w nodze),
- preparat nie jest wskazany do stosowania u dzieci oraz młodzieży.

W przypadku wystąpienia którejkolwiek z wymienionych powyżej sytuacji, należy poinformować lekarza przed zastosowaniem preparatu.
W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych (takich jak obrzęk twarzy, języka, lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu, ciężkie reakcje skórne) leczenie preparatem powinno być przerwane i należy skontaktować się z lekarzem.

Ciąża i karmienie piersią: Preparat jest wskazany tylko do stosowania u kobiet po menopauzie. Dlatego też preparatu nie należy stosować w czasie ciąży. Jeśli lek został przyjęty omyłkowo w czasie ciąży, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tym fakcie lekarza.
Preparat jest wskazany do stosowania u kobiet po menopauzie. Dlatego kobiety karmiące piersią nie powinny stosować tego leku. Jeśli lek został przyjęty omyłkowo w okresie karmienia piersią, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tym fakcie lekarza.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną: Wiadomo, że preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Stosowanie innych leków: Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które są wydawane bez recepty. W razie przyjmowania leków zawierających wapń należy odczekać co najmniej 2 godziny zanim zastosuje się preparat.
W razie przyjmowania leków zobojętniających kwas solny (leki łagodzące zgagę) należy przyjąć je co najmniej 2 godziny po przyjęciu preparatu. Jeżeli nie jest to możliwe, dopuszcza się przyjęcie obu leków równocześnie.
Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku konieczności przyjmowania doustnych tetracyklin lub chinolonów (dwa rodzaje antybiotyków). Ponownie można rozpocząć przyjmowanie preparatu po zakończeniu przyjmowania tych antybiotyków. W przypadku wątpliwości należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Sposób stosowania: Preparat należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Preparat stosuje się doustnie.
Zalecana dawka preparatu to jedna saszetka 2 g na dobę. Zaleca się przyjmowanie preparatu wieczorem, przed snem. Bezpośrednio po przyjęciu preparatu można się położyć.
Granulat z saszetki należy przyjmować w postaci zawiesiny przygotowanej w szklance wody. Preparat może wchodzić w interakcje z mlekiem i produktami mlecznymi, dlatego ważne jest, aby preparat był mieszany tylko z wodą, co daje pewność jego właściwego działania.
- Wsypać granulat z saszetki do szklanki.
- Dodać wodę.
- Mieszać do czasu dokładnego rozprowadzenia granulatu w wodzie.
- Wypić bezpośrednio po przygotowaniu. Jeśli z jakiegoś powodu lek nie zostanie wypity bezpośrednio po przygotowaniu, należy upewnić się, że lek został rozmieszany ponownie przed wypiciem. Nie należy pozostawiać tak przygotowanego leku dłużej niż 24 godziny.
Lekarz może zalecić jednoczesne stosowanie preparatów uzupełniających wapń i witaminy D z preparatem. Nie należy przyjmować preparatów zawierających wapń wieczorem, przed snem o tej samej porze, co preparat.
Lekarz poinformuje o tym, jak długo będzie trwać stosowanie preparatu. Osteoporoza wymaga zazwyczaj długotrwałego leczenia. Ważne jest, aby kontynuować stosowanie preparatu tak długo, jak lekarz będzie przepisywać lek. W przypadku wrażenia, że działanie preparatu jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zażycia preparatu
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej, tylko przyjąć następną dawkę jak zazwyczaj.

Pokarmy, mleko oraz produkty mleczne mogą powodować zmniejszenie wchłaniania ranelinianu strontu. Zaleca się przyjmowanie preparatu pomiędzy posiłkami, najlepiej wieczorem, przed snem, co najmniej 2 godziny po spożyciu posiłku, mleka lub produktów mlecznych lub preparatów uzupełniających wapń.

Preparat zawiera aspartam. Pacjentki chore na fenyloketonurię (rzadka, dziedziczna choroba metaboliczna) powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.

Przedawkowanie: W przypadku zastosowania zbyt wielu saszetek preparatu należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą oni zalecić picie mleka lub przyjmowanie środków zobojętniających, w celu zmniejszenia wchłaniania substancji czynnej leku.

Możliwe działania niepożądane: Preparat może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W trakcie badań klinicznych najczęściej występowały takie działania niepożądane jak: nudności, biegunka, bóle głowy oraz podrażnienia skóry. Były to jednak działania niepożądane łagodne i przemijające oraz nie były przyczyną przerywania leczenia przez pacjentki. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli którykolwiek z objawów niepożądanych staje się uciążliwy lub się utrzymuje.
Inne, rzadziej zgłaszane zdarzenia obejmują zakrzepicę żylną, omdlenia, zaburzenia pamięci i, w rzadkich przypadkach, napady drgawkowe.

Następujące działania niepożądane były zgłaszane bardzo rzadko (mniej niż u 1 na każde 10 000 pacjentek) przez pacjentki stosujące preparat: wymioty, ból brzucha, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej takie jak owrzodzenie jamy ustnej i zapalenie dziąseł,, reakcje nadwrażliwości (alergiczne) włączając wysypkę, świąd, pokrzywkę, obrzęk naczyniowy. Należy przerwać stosowanie preparatu i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia objawów obrzęku naczyniowego takich jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu lub pokrzywki.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow