licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Leki i suplementy zdrowotne

Leki dostępne na receptę, w tym:
   leki pełnopłatne
   leki refundowane przez MZ 
Produkty i leki dostępne bez recepty
Nazwa leku
Substancja czynna
Szukaj w opisach
 
Choroby i dolegliwości
Nazwa firmy

Leki i suplementy zdrowotne

Dicloberl® retard; Dicloberl® 50


Klasyfikacja terapeutyczna:
M01AB05 - Diklofenak
Niesteroidowy lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym; stosowany w leczeniu w reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorobach układowych tkanki łącznej, w ataku dny stawowej, w leczeniu zmian urazowych, w nerwobólach, bólach miesiączkowych, wspomagająco w otolaryngologii; w okulistyce zewnętrznie w zapaleniu przedniego odcinka gałki ocznej i po operacji usunięcia zaćmy w celu zapobieżenia wystąpieniu obrzęku torbielowatego plamki, w zapobieganiu śródoperacyjnemu zwężeniu źrenic, w niezakaźnych stanach zapalnych przedniego odcinka oka; pomocniczo w ciężkich zakażeniach uszu, nosa, gardła.

Nazwa Międzynarodowa:
Diclofenac
Firma:
Berlin-Chemie/Menarini
Nr świadectwa rejestracji:
4922, R/1686
Ulotki dla pacjenta

Dodaj ulotkęNazwa handlowa Postać Dawka Opak. Status Cena
Dicloberl® 50 czopki doodbytnicze 50 mg 10 szt. Rx 12,89
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem
Dicloberl® retard kaps. o przedł. uwalnianiu 100 mg 20 szt. Rx 20,62
Zamów przypominanie o dawce Jestem lekarzem


Wskazania: Choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatyzm pozastawowy, pooperacyjne i pourazowe zespoły bólowe oraz stany zapalne, zapalenie wielostawowe.

Dawkowanie: Czopki doodbytnicze: 50-150 mg (1-3 czopki dziennie). Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu: 100 mg/dobę (1 kaps.).

Uwagi: Lek może wpływać na zdolności psychoruchowe. Alkohol wzmaga siłę działania oraz toksyczność diklofenaku. Kapsułki należy połykać w całości podczas lub po posiłku, czopki aplikować najlepiej po wypróżnieniu.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, fenylbutazon, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Diklofenaku w postaci retard nie należy stosować u pacjentów w wieku <12 lat i >65 lat oraz u pacjentów z zaburzeniami hematopoezy i ostrą porfirią wątrobową. Diklofenaku w postaci czopków nie należy stosować w zapaleniu odbytu. Diklofenaku nie stosuje się w celu obniżenia gorączki.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności: Ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową i krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie - zaleca się podawanie niższych dawek leku. Ostrożnie u pacjentów z niewyrównaną niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami elektrolitowymi, oraz z upośledzeniem czynności nerek. Ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia, chorobą Leśniowskiego-Crohna, z astmą oskrzelową w wywiadzie, przewlekłym skurczem oskrzeli, z innymi chorobami dróg oddechowych, katarem siennym lub przewlekłym nieżytem błony śluzowej nosa. Przy przewlekłym stosowaniu należy kontrolować morfologię krwi, czynność nerek oraz badać kał pod kątem obecności krwi. Wzrost stężenia aminotransferaz w osoczu świadczy o upośledzeniu funkcji wątroby.

Interakcje: Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza siłę działania diklofenaku. Diklofenak zwiększa toksyczność metotreksatu i digoksyny poprzez zwiększenie ich stężenia w osoczu. Diklofenak zwiększa nefrotoksyczność cyklosporyny A. Równoczesne stosowanie diklofenaku z preparatami litu zwiększa toksyczność litu w wyniku zwiększenia jego stężenia w osoczu i obniżenia klirensu nerkowego soli litu. Przewlekłe stosowanie diklofenaku wymaga dostosowania dawkowania leków hipoglikemizujących. Diklofenak zmniejsza siłę działania leków moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych. Podawany łącznie z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas zwiększa ryzyko wystąpienia hiperkaliemii. Zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, jeśli jednocześnie stosuje się inne NLPZ lub glikokortykosteroidy.

Ciąża i laktacja: Lek może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować leku w III trymetrze ciąży. Nie stosować w czasie laktacji.

Działania niepożądane: Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego : nudności, odbijanie, wymioty, biegunka, bóle w nadbrzuszu, rzadziej krwawienia z przewodu pokarmowego, wrzód trawienny z perforacją, niespecyficzne krwotoczne zapalenie okrężnicy lub zaostrzenie wrzodziejąco-krwotocznego zapalenia okrężnicy, zaparcie. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, senność, niepokój, bezsenność, zaburzenia widzenia (diplopia, nieostre widzenie), głuchota, utrata węchu, drgawki, parastezje, drżenia mięśniowe, reakcje psychotyczne, utrata świadomości, zaburzenia koordynacji ruchowej. Odnotowano występowanie hipoglikemii, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zawału serca, kołatania serca, dodatkowych skurczów komorowych. Po długotrwałym leczeniu dużymi dawkami, mogą wystąpić : skórne reakcje uczuleniowe (wysypka, pokrzywka, rumień wielopostaciowy), zespół Lyella, zespół Stevens-Johnsona, utrata włosów, nadwrażliwość na światło, ostra niewydolność nerek, hematuria, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, zmiana częstości oddawania moczu, impotencja, krwawienia z pochwy, zapalenie wątroby z lub bez żółtaczki, trombocytopenia, leukopenia, agranulocytoza, anemia hemolityczna, anemia aplastyczna, obrzęki (hipernatremia, zatrzymywanie wody w ustroju), hiperkaliemia, zapalenie trzustki. Stwierdzono występowanie objawów miejscowych ze strony odbytnicy: podrażnienie, świąd, pieczenie, uczucie parcia, pojawienie się śluzowo-krwistej wydzieliny, bolesne wypróżnienia.

Przedawkowanie: Objawy: zaburzenia aktywności centralnego układu nerwowego (wzmożona drażliwość, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia oddychania, dezorientacja, pobudzenie ruchowe i drgawki), dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (mdłości, wymioty, bóle brzucha, krwotoki), zaburzenia czynności wątroby i nerek. Brak swoistego antidotum. Korzystne może być zwiększenie diurezy. W przypadku przedawkowania formy retard: płukanie żołądka, podanie węgla aktywowanego.

Działanie: Sól sodowa diklofenaku jest pochodną kwasu fenylooctowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwreumatycznym. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu czynności cyklooksygenazy, enzymu biorącego udział w syntezie prostaglandyn. Z kapsułek o przedłużonym uwalnianiu diklofenak wchłania się całkowicie, substancja czynna uwalniana jest w dalszej części przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie w surowicy po ok. 5 h. Po podaniu doodbytniczym diklofenak wchłania się szybko i całkowicie i osiąga maks. stężenie w surowicy po ok. 30-60 min. Największe stężenie w płynie maziowym osiąga o około 3 h później niż w surowicy, lecz pozostaje ono wyższe niż w surowicy przez okres 12 h. T0,5 w płynie maziowym wynosi 3-6 h. W 99% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 1-2 h. Diklofenak metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową lecz działa słabiej. Jest wydalany szybko (w ciągu pierwszych 12 h). Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (ok. 65%) i żółcią (ok. 35%). Tylko 5-10% wydalanej z moczem oraz <5% wydalanej z żółcią dawki stanowią powyższe połączenia z niezmienionym diklofenakiem. Metabolity są wydalane szybciej niż niezmieniony lek. Preparat przenika w niewielkich ilościach do mleka matki.

Skład: 1 czopek zawiera 50 mg diklofenaku. 1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku.


Przed użyciem leku zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane w serwisie zdrowastrona.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Opisy leków mają charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego leku jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza, farmaceuty lub innego specjalisty opieki zdrowotnej. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow