licznik

zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna


licznik


licznik

Układ moczowy - Anatomia i fizjologia

Do narządów moczowych należą nerki wytwarzające mocz oraz narządy odprowadzające, przez które mocz jest wydalany z organizmu: kielichy nerkowe, miedniczki nerkowe, moczowody, pęcherz oczowy i cewka moczowa.

 


 

Nerka

to parzysty narząd, znajduje się w przestrzeni zaotrzewnowej z boku kręgosłupa, między dwunastym kręgiem piersiowym a drugim kręgiem lędźwiowym. Swoim kształtem przypomina ziarno fasoli. Z zewnątrz nerkę okrywa torebka włóknista, którą otacza torebka tłuszczowa, tworząca miękkie podłoże amortyzujące wstrząsy. Kolejną osłonę nerki stanowi powięź nerkowa. Właściwy miąższ nerki składa się z dwóch warstw: leżącej na obwodzie jaśniejszej kory i ciemniejszego rdzenia. Rdzeń nerki zbudowany jest z piramid, których wierzchołki przylegają do kory. Wierzchołek każdej piramidy tworzy brodawkę nerkową, która leży w dnie zatoki nerkowej i jest objęta kielichem nerkowym. Najmniejszą częścią morfologiczno-czynnościową nerki jest nefron. Składa się on z ciałka nerkowego i kanalików nerkowych. Na ciałko nerkowe składają się: kłębuszek naczyń włosowatych i torebka kłębuszka. Przestrzeń w torebce kłębuszka przechodząca w światło kanalików nerkowych nazywamy biegunem kanalikowym. Odchodzi od niego kanalik główny, który następnie przechodzi w kanalik zbiorczy. Z kilku takich kanalików zbiorczych w obrębie piramidy powstaje przewód brodawkowy, którego ujście znajduje się na szczycie brodawki nerkowej. Brodawki nerkowe są objęte kielichami nerkowymi mniejszymi. Dwa lub trzy kielichy mniejsze łączą się w kielichy większe, z których powstaje miedniczka nerkowa.

 


 

Moczowód – przewód o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5-0,8 cm; biegnie od miedniczki nerkowej do dna pęcherza moczowego. Ściana moczowodu składa się z trzech warstw: błony śluzowej, błony mięśniowej i tkanki łącznej luźnej.

 

Pęcherz moczowy – zbiornik moczu, znajduje się między spojeniem łonowym, macicą i pochwą u kobiety, a u mężczyzny przed odbytnicą. Błona mięśniowa tworzy w pęcherzu moczowym dwa mięśnie: wypieracz moczu i zwieracz pęcherza. Na dnie pęcherza błona śluzowa tworzy gładkie trójkątne pole, zwane trójkątem dna pęcherza moczowego. Cewka moczowa – biegnie z pęcherza moczowego i kończy się na wierzchołku żołędzi prącia u mężczyzny, a u kobiety – w przedsionku pochwy. Długość cewki u kobiety wynosi 2-4 cm, a u mężczyzny – 15-20 cm. Otacza ją dookoła ujścia wewnętrznego mięsień zwieracz pęcherza moczowego, którego działanie nie zależy od woli. Drugi zwieracz – zależny od woli – otacza cewkę w miejscu jej przejścia przez przeponę moczowo-płciową krocza.

 

Nerki mają za zadanie usuwanie z organizmu razem z moczem substancji zbędnych: produktów przemiany materii, leków i substancji toksycznych. Poza tym pełnią jeszcze funkcje gruczołu dokrewnego, wytwarzają i uwalniają do krwi czynne substancje. Regulują gospodarką wodną, sodową, potasową, wapniowo-foforanową; regulują cisnienie tętnicze krwi.   

 

CZYNNOŚĆ NEREK I WYDALANIE MOCZU: 


Poleć znajomemu


zdrowiem alergie bez recepty leki objawy tanie_leki badania przypominanie o dawce leku choroby edukacja zdrowotna objawy edukacja zdrowotna leczenie leki antykoncepcja objawy pacjenci lekseek rak lekami astma postać nowotwory przypominanie o dawce leku tabletki spis leków baza_lekow zdrowie informator nowotwory edukacja_zdrowotna
leczeniezdrowiechorobytanie lekibaza lekowPamietaj o zdrowiualergiereceptariuszpamietaj o zdrowiubaza lekow